Arsin ilçe merkezinde (Trabzon) zemin parametrelerinin yüzey dalgası yöntemleriyle belirlenmesi
Determination of soil parameters by surface wave methods in Arsin district centre (Trabzon)
- Tez No: 360804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN LÜTFİYE SAYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Aktif deprem kuşağında yer alan ülkemizde meydana gelen depremler büyük can ve mal kayıplarına sebep olmaktadır. Çalışma alanının da yer aldığı Doğu Karadeniz, sismik olarak dünyadaki en aktif zonlardan birisi olan Kuzey Anadolu Fay zonu'nun (KAF) etkisi altındadır. Bu nedenle yapılaşmanın en temel unsuru olan zeminlerin, statik ve dinamik kuvvetler altında vereceği tepkilerin bilinmesi oldukça önemlidir. Bu tez kapsamında Arsin ilçesinin (Trabzon) batı kısmında üç farklı yüzey dalgası yöntemi (Tek istasyon Nakamura (H/V), ReMi ve MASW) kullanılarak, zeminin fiziksel özellikleri belirlenmeye çalışılmış ve uygulanan yöntemler karşılaştırılmıştır. Tek istasyon mikrotremor yöntemi ile elde edilen zemin baskın periyotları (TM) 0.1 s - 0.37 s, H/V oranları 1 - 8 arasında değişmekte olup, anakaya derinliği ise ortalama 7 m - 8 m'dir. MASW ve ReMi yöntemleri kullanılarak belirlenen zemin baskın periyotları (TR), 0.1 s - 0.36 s, kesme dalgası hızları (VS) 162 m/s - 2263 m/s ve anakaya derinliği de 10- 15 m arasında değişmektedir. Vs30 ve akustik empedans kullanılarak üç farklı yönteme göre elde edilen ortalama büyütme değerleri (A, A*, AHSA) sırasıyla 1.56, 2.10 ve 1.30 olarak bulunmuştur. Yapıların temel derinlikleri dikkate alınarak, çalışma alanındaki anakayaya derinliğine kadar olan hız yapısı (Vs10) hesaplanmış ve 236-525 m/s arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The earthquakes occurring in Turkey located in active earthquake zone lead to great loss of life and property. The Eastern Blacksea district that includes the study area is under the influence of The North Anatolian Fault (NAF) which is the one of the most active fault zones in the world. That's why the soil is the most basic element of the settlement, the response of soils under both static and dynamic forces is quite important. In this thesis, the soil physical parameters have been obtained and compared by using three different surface wave methods (Single station Nakamura (H/V), ReMi and MASW) in the western part of Arsin in Trabzon. The predominant period (TM) 0.1 s - 0.37 s, H/V ratio 1-8 and bedrock depth changes between 7-8 m obtained by single station microtremor method. The predominant period (TR), 0.1 s - 0.36 s, shear wave velocity (VS) 162 m/s - 2263 m/s and bedrock depth changes between 10-15 m obtained by MASW and ReMi methods. Three different amplification factors (A, A*, AHSA) have been calculated from Vs30 and acoustic impedance, obtained respectively 1.56, 2.10 and 1.30. The average shear wave velocity calculated by considering base depth of buildings and it changes between 236-525 m/s untill the bedrock depth (10 m) in the study area.