Doğu Karadeniz kırsalında ikincil konut eğiliminin nedensel çözümlenmesi: Trabzon örneği
Causal analysis of secondary housing tendency in rural eastern Black Sea region: Trabzon case
  1. Tez No: 360803
  2. Yazar: BEYDULLAH SULAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İkincil konutlar, insanların devamlı yaşadığı ve çalıştığı yerdeki konutunun dışında, tatillerini geçirmek, eğlenmek ve dinlenmek amacıyla gittiği yörede sahip olduğu ve bu dönemler dışında kullanmadığı konutlar olarak tanımlanır. İkincil konutlar yaylalarda yayla veya dağ evi, kentsel alanın çeperinde veya kırsal alanda çiftlik veya bağ evi ve deniz ve göl kenarında yazlık gibi eğlenme ve dinlenme amaçlı kullanılan konutlardır. Bunlardan başka özellikle ülkemizde, iş bulma nedeniyle kente veya yurtdışına göç etmiş ancak kendine hala köyüne ait hisseden ve köyü ile bağını devam ettirmek isteyenler köylerine ikincil konut yapmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı bu farklı tür ikincil konutun varlığını ortaya koyma ve eğilimin nedenlerini ile inşa edilmiş ikincil konutların yapılaşma niteliklerini Doğu Karadeniz Bölgesi kırsalında incelemektir. Tezin amacı doğrultusundaki tespitleri yapmak için ikincil konut sahipleri ile yüz yüze anket tekniği uygulanmıştır. Anket sonuçlarını değerlendirmek için anket ve frekans dağılımı yanında ki kare bağımsızlık testi, f testi ve t testi gibi istatistiki yöntemler kullanılmıştır. Çalışma alanı olarak Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Trabzon İlinin, Çaykara ilçesinin Eğridere, Çambaşı ve Yeşilalan Köyleri ile Maçka ilçesinin Kapukoy, Örnekalan ve Gürgenağaç Köyleri seçilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda köylerde ikincil konut yapanların demografik, sosyal ve ekonomik nitelikleri ortaya konulmuş, ikincil konut eğiliminin nedenleri ve ikincil konutların yapılaşma özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Secondary housings can be defined as housings located on district,where people do not live continuously, and visit for vacation, having fun and rest, and do not visit except other times. Secondary housings are houses of plateau or mountain in plateaus, farm or vineyard houses in suburb or near urban area, housings using for having fun and rest near seaside or lake. Moreover, especially in our country, people, who migrated to urban area or abroad, but felt belong to their villages or wanting to continue the relation with the villages, are constructing secondary housing in the villages. Aim of this thesis is to propound existence of secondary housing and investigating construction qualities of the housings located on suburb in Region of Eastern Black Sea with discussing reasons of this tendecy. To reach determinations related with aim of the study, face to face questionnaire technique was implemeted with ownerships of secondary housings. Statictical methods such as distirbution questionnaire and frequency, chi-square test of independence, F test and T test were used to evaluate result of the questinnaires. Eğridere, Çambaşı and Yeşilalan villages of Çaykara district and Kapukoy, Örnekalan and Gürgenağaç villages of Maçka district located on City of Trabzon in Region of Eastern Black Sea were selected as study area. At the end of the study, demographical, social and economic properties of people consructing secondary housings on villages were revealed, and reasons of tendeny for secondary housing and properties of contruction of secondary housings were established