Ricania simulans'ın bakteriyal mücadele etmeninin araştırılması
Determination of bacterial control agents of Ricania simulans
- Tez No: 360816
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ricania simulans adlı böcek başta çay olmak üzere birçok sebze ve meyveye zarar verdiği bilinmektedir. R. simulans, ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesinde yayılış gösteren bir zararlıdır. Dünyada Çin, Japonya ve Tayvan'da yayılış göstermektedir. R. simulans ağız yapısından dolayı bitkilerin öz suyunu emerek kurumalarına neden olmaktadır. Her türlü bitkiye yumurta bırakmaktadır. Zararlıya karşı sadece mekanik mücadele yapılmaktadır. Mekanik mücadele, R. simulans'ı kontrol altına almak için yetersiz kalmaktadır. Bu zararlıya karşı önemli bir mikrobiyal kontrol ajanı bulmak için, ilk olarak zararlıdan 16 adet bakteriyal izolat elde edildi ve bu izolatların morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal ve moleküler özellikleri belirlendi. Bu özelliklere göre R. simulans'dan elde edilen izolatların 9 tanesi tür seviyesinde, 7 tanesi cins seviyesinde tanımlandı. Bu sonuçlara göre Rs1 Pseudomonas oleovorans, Rs2, Rs3 ve Rs6 Pseudomonas parafulva, Rs4, Rs8, Rs10 ve Rs13 Pseudomonas sp., Rs5 ve Rs6 Pantoea sp., Rs9 Microbacterium paraoxydans, Rs11 Bacillus sp., Rs12 Bacillus safensis, Rs14 Chryseobacterium indoltheticum, Rs15 ve Rs16 ise Bacillus thuringiensis olarak tanımlandı. Bu izolatların insektisidal aktivitesi R. simulans'ın hem nimf hem ergin evresine karşı test edildi. Test sonuçlarına göre izolatlar arasında nimf evresinde en yüksek insektisidal aktivite Rs4 nolu izolat tarafından %82 ile, ergin evresinde ise Rs16 nolu izolat tarafından %86 ile meydana getirildi. Bu sonuçlar Rs4 ve Rs16 nolu izolatın R. simulans'ın kontrolü için potansiyel bir biyolojik kontrol ajanı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ricania simulans damages on many vegetables and fruits, including tea. R. simulans is widespread through China, Japan and Taiwan in the world and in East Black Sea Region of Turkey. It damages the plants by sucking the nectar. Up to now, it has been controlled by mechanical methods only. This method is not sufficient enough to control R. simulans. In order to find a more effective and safer control agent against this pest, first of all, we determined 16 bacterial isolates from R. simulans and identified these isolates based on morphological, physiological, biochemical and molecular characteristics. Based on the identification tests, bacterial isolates were identified at species level for nine and at genus level for seven. According to these results, they were identified as Pseudomonas oleovorans (Rs1), Pseudomonas parafulva (Rs2, Rs3 and Rs6), Pseudomonas sp. (Rs4, Rs8, Rs10 and Rs13), Pantoea sp. (Rs5 and Rs6), Microbacterium paraoxydans (Rs9), Bacillus sp. (Rs11), Bacillus safensis (Rs12), Chryseobacterium indoltheticum (Rs14), Bacillus thuringiensis (Rs15 and Rs16). The insecticidal activities of these isolates were performed against both nimfs and adults of R. simulans. According to test results, the highest insecticidal activity was 82% for Rs4 isolate on nimphal stage and 86% for Rs16 isolate on adult stage of R. simulans. These results indicate that Rs4 and Rs16 isolates may be valuable as potential biological control agents for the control of R. simulans.