Ricania simulans (walker, 1851) (Hemiptera: Ricaniidae)'ın Arhavi (Artvin) ilçesindeki biyolojisi, zararı ve doğal düşmanlarının tespiti
Research on the determination of the biology, the damage and the natural enemies of Ricania simulans (Walker, 1851) (Germ.) (killer butterfly) (Hemiptera: Ricaniidae) in the Arhavi district of Artvin
- Tez No: 538591
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÇALMAŞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, 2014-2017 yıllarında, Artvin ili Arhavi ilçesi köy ve mahallelerinde zararlı olan Ricania simulans (Walker) (Hemiptera: Ricaniidae)'ın Doğu Karadeniz Bölgesi'nde önemli zararlar oluşturduğunun görülmesi nedeniyle, mücadelesi için biyolojisinin ve doğal düşmanlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ricania simulans'ın başlıca konukçuları Spirea, çay, kivi ve mısır gibi Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaygın görülen bitkilerdir. Ricania simulans tek yıllık bitkilerin kurumasına, çok yıllık bitkilerin ise önemli ölçüde verim kaybına uğramasına neden olan önemli bir zararlıdır. Çalışmada başlangıçta, Ricania simulans hakkında detaylı bir literatür taraması gerçekleştirilmiş, daha sonra, örnek köy ve mahallelerde yumurta bırakmak için en fazla tercih ettiği bitkinin bulunduğu örnek noktaları belirlenmiştir. Bu alanda tür üzerinde biyolojik çalışmalar yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, böceğin yumurta, nimf ve ergin olmak üzere üç dönem geçirdiği, zararlının yumurtalarını tek veya çok yıllık bitkilerin dallarında yarıklar açmak suretiyle bıraktığı ve yılda bir döl verdiği tespit edilmiştir. Yumurta bırakmak için en fazla keçi sakalı bitkisini tercih ettiği, beslenme aşamasında ise polifag özellikte olduğu, her ne kadar sahil şeridinde yayılış gösterse de zaman içerisinde yüksek rakımlara da adaptasyon sağladığı tespit edilmiştir. Zararlı tür ile mücadelede özellikle yumurta döneminde kültürel önlemlerin alınmasının önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the years 2014-2017, Ricania simulans, which caused damage in the villages and neighborhoods of the Arhavi district of Artvin, were found to cause significant damage in the Eastern Black Sea region. This study was carried out in order to determine the biology of the Ricania simulans and the harmful natural enemies, if any, in order to develop countermeasures The main hosts of Ricania simulans are common plants in the Eastern Black Sea Region such as Spirea, tea, kiwi and corn. Ricania simulans is a type of pest that causes one-year crops to dry out and a significant loss of crops in perennial plants. In this study, a detailed literature review about Ricania simulans was performed at first. Then, the sample points where the most preferred plants for laying eggs in the sample villages and neighborhoods were determined. Biological studies on the Ricania simulans have been carried out in this area. As a result of the study, it has been observed that the insect has three periods of time in the life span as egg, nymph and adult. It has been observed that the insect leaves its eggs by opening slits in single-year and perennial plants, and has one generation per year. It was observed that the pest preferred most Spirea plants for laying eggs and that while it was in the feeding stage it had a polifagous features. Although the pest was distributed on the coastline, it provided adaptation to high altitudes over time. It has been determined that it is important to take cultural measures especially in the period of eggs in the fight against the pest.