Mobilya ve levha sektöründe veri zarflama analizi yardımıyla etkinlik ölçümü
Activity analysis with data envelopment analysis in the furniture and panelboard sectors
- Tez No: 360821
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ CEMİL AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, İşletme, Wood Products, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Artan rekabet ve dünya pazarlarında en büyük paya sahip olma yarışı, şirketlere yenilenme, kaynaklarını etkin kullanma, az kaynak kullanarak yüksek performanslı ürün üretme zorunluluğunu getirmiştir. Bu çalışmada, İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl yayınlanan Türkiye'nin 500 Büyük Şirketi ve Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Şirketi listelerinde yer alan mobilya ve levha sektöründe faaliyet gösteren 23 şirket üzerinde veri zarflama analizi yapılmıştır. Analiz için, gerekli veriler İstanbul Sanayi Odası'ndan e-posta yoluyla istenmiştir. Analizde kullanılmak üzere 3 girdi ve 3 çıktı olmak üzere toplam 6 değişken seçilmiştir. Analizde elde edilen veriler DEAP 2.1. paket yazılımı ile değerlendirilmiştir. Şirketlerin CCR ve BCC modellerine ait teknik etkinlik skorları bulunmuş ve bu skorlar oranlanarak ölçek etkinlik skoru elde edilmiştir. 2011 ve 2012 yılında etkin şirket sayısı 6 olarak bulunmuştur. Etkin olmayan şirketler için referans grupları oluşturulmuştur. Etkin olmayan şirketlerin öz kaynaklarını ve aktif varlıklarını hedeflenen değere göre fazla kullandıkları, buna rağmen satış ve ihracat rakamlarının istenenden daha az olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies must deploy resources and produce high performance products because increased competition and race to have the biggest share in the global markets. In this study, 23 companies which are“The Big 500 Companies of the Turkey”and“The Second 500 Big Companies of the Turkey”lists in the İstanbul Association of Manufacturers, was analyzed with the data envelopment analysis in the furniture and panelboard sectors. Neccesary data, were demanded by the e-mail from the İstanbul Association of Manufacturers. Total six variables were chosen as three input and three output for use in the analysis. The data obtained were evaluated with the DEAP 2.1. software package program. Technical efficiency of these companies was found for the CCR model and BCC model and then scale efficiency was obtained with this program. The number of effective companies were found six in the 2011 and 2012 years. References groups was created for the deactive companies. Lately equity capitals and active assets of the deactive companies were determined to use greater than target values, however sales and export values less than target values in this study.