Polietilen malzemeden kültür balıkçılığı servis teknesi tasarımı
Polyethylene material culture design of fishing boat service
- Tez No: 360825
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu SANTEZ çalışmasında Türkiye ve Dünyadaki çok az örneklerine rağmen, kültür balıkçılığının ihtiyaçlarını en kısa sürede, ucuz ve pratik şekilde karşılayabilecek bir tekne tasarımı ve de inşası gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada ülkemizde özellikle son yıllardaki teşvik ve yatırımla artış gözlenen çiftlik kültür balıkçılığı sektörünün, talepleri doğrultusunda polietilen malzemeden servis ve operasyon teknesi tasarlanması hedeflenmiştir. Bu gelişme sürecinde özellikle polietilen malzemenin avantajlarından yararlanılarak, kültür balıkçılığı sektörünün çalışma koşullarına ve ihtiyaçlarına göre en uygun formda ve özellikle yemleme, ilaçlama, elleçleme ve bakım için güverte üstü pnömatik, hidrolik ve otomatik donanımlara sahip hizmet teknesi tasarlanması, projelendirilmesi ve üretilmesi eksenlerine oturtulmuştur. Balıkçılık sektörü bir çok çeşidi olan politetilen malzemeye yabancı değildir. Tekne inşasında kullanılan, polietilen malzemenin PE100 türüdür ve balık kafeslerin yapıldığı ve sabitlendiği tüm malzemeler yine aynı malzemeden yapılmaktadır. Bilgisayar ortamında 3d olarak tasarlanan tekne formu aynı zamanda direnç ve akım görüntüleme deneylerinin sonuçlarına göre revize edilerek, en iyi şeklini almıştır. Polietilen malzemeye yapılan kaynağında çekme deneyleriyle de muayenesi yapılarak standartları sağladığı izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study SANTEZ very few examples in the world and in Turkey, despite the needs of aquaculture as soon as possible, inexpensive and practical way to meet the design and construction was carried out in a boat. In this study, incentives and investments in our country, particularly in recent years increased aquaculture farm sector, service and operations at the request of polyethylene material designed boat was targeted. This development process, especially in the polyethylene material advantages of making use of the aquaculture sector's operating conditions and needs the most appropriate form and especially feeding, medication, handling and maintenance on deck pneumatic, hydraulic and automatic equipment with service boat design, design and production of the axes is seated. The fisheries sector with a wide variety politetil is no stranger to the material. Used in boat building, polyethylene PE100 is a kind of material is fixed and the fish cage are made and all materials are made from the same material. 3d on computer-designed hull form resistance and current imaging experiments also revised according to the results, the best has taken shape. Polyethylene material with tensile tests performed at the source allows the examination, it was observed that standard.