Denize deşarj yapılarının inşa yöntemlerinin karşılaştırılması
Comprasion of construction methods of the marine outfall structures
- Tez No: 360826
- Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Marine Science, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında, denize deşarj yapılarının inşa yöntemlerinin karşılaştırılması araştırılmıştır. Bu amaçla, ilk olarak deniz ortamı, atıksuların özellikleri ve atıksuların denize verilmeden önce arıtılmasında uygulanan temel işlemler, deşarj parametreleri ve su kalitesi standartları, akım ve dalgalar nedeniyle boru hattına etkiyen kuvvetler, deşarj boru hatlarının stabilite hesapları anlatılmıştır. Çalışmanın diğer bölümünde, günümüzde uygulanan denize deşarj boru hattı döşeme yöntemleri ile bu yöntemlerin nerelerde hangi koşullarda ve hangi boru cinsleri için uygulanmasının en uygun yöntem olduğu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, comprasion of construction methods of the marine outfall structures are investigated. For this purpose, first as marine environment, the characteristics of wastewater and wastewater into the sea before purified applied in this basic operations, discharge parameters and water quality standards, the forces acting on the pipe due to the flow and waves, stability calculations of discharge pipelines have been described. In the other part of the study is practiced today marine outfall pipe settlement methods where the circumstances under which these methods are applicable for pipe types and which are claimed to be most appropriate method.