Anten konum kontrolünde kayan kipli kontrol yönteminin PID ve bulanık mantık kontrol yöntemiyle karşılaştırılması
The comparision of sliding mode control method with fuzzy logic and PID control methods for antenna position control
  1. Tez No: 360827
  2. Yazar: SELİN AYDIN FANDAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL GÜRÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çağımızda zaman ve mekân seçmeksizin haberleşmeyi sağlayan en önemli teknoloji hiç şüphesiz uydu haberleşmesidir. Yaptığımız telefon görüşmelerinde, televizyon yayınlarının sağlanmasında, internetle veri erişiminde, askeri alanda hedef takibinde uydu haberleşmesi kullanılmaktadır. Bu haberleşmenin sağlanmasında takip doğruluğu yüksek olan anten konum kontrol sistemleri kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında doğru akım motorunun mekaniksel ve elektriksel denklemleri çıkarılarak transfer fonksiyonu elde edilmiştir. Kontrol yöntemleri genel hatlarıyla incelenmiştir. PID denetleyici, bulanık mantık denetleyici ve kayan kipli denetleyici örneklerle açıklanmıştır. Anten konum kontrol sistemi tasarlanmış ve bu sisteme PID, BMD ve KKD uygulanmıştır. Simulasyon sonuçları karşılaştırılmış ve en uygun kontrol yöntemi belirlenmiştir. Antenin yönlendirilmesindeki hassasiyet ve doğruluk artırılmıştır. Yönlendirme sonucu oluşan açı sapmaları tasarlanan kontrol yöntemiyle minimum seviyeye indirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important technology which provides to communcation without selecting time and space is undoubtedly the satellite communications. The satellite communications are used in our phone conversation, in the provision of television broadcast, in data access to internet, in target tracking in the military field. The antenna position control systems whose tracking accuracy is high are used in the provision of these communications. In this study, the mechanical and electrical equations of the DC Motor is obtained by deriving the transfer function. Control methods are studied broadly. PID controllers, the fuzzy logic controller and sliding mode controller is explained with examples. The antenna position control system is designed and PID, fuzzy logic controller and sliding mode controller is applied that system. Simulation results are compared and the most appropriate control method is determined. Precision and accuracy in the orientation of the antenna is increased. The angular deviation is minimized by the designed control system.