İnvazif santral kateterizasyon girişimlerinde Deksmedetomidin'in sedoanaljezik etkinliğinin bispektral indeks rehberliğinde değerlendirilmesi
Assessment of sedoanalgesic effectiveness of Dexmedetomidine in guidance with bis in invasive catheterization procedures
- Tez No: 281627
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ÖZTİN ÖĞÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Biz; randomize ve prospektif olarak planlanan bu çalışmamızda, invazif hemodinamik kateterizasyon uygulaması esnasında sedatif ve analjezik etkinliği sebebiyle anestezi pratiğinde de yer almaya başlayan ?2 agonist bir ajan olan dex' in, sedoanaljezik etkinliğinin BIS rehberliğinde değerlendirilerek up-down tekniği ile optimal doz aralığını bulmayı amaçladık.Çalışmaya, konu hakkında bilgilendirilerek yazılı onayları alınan, ASA I-III grubu, beden kitle indeksi (BKİ) 20-30 arasında kalan torakotomi planlanan ve yaşları 18-65 arasında değişen 50 hasta dahil edildi.Operasyondan bir saat önce göğüs cerrahisi yoğun bakım servisinde hastaların demografik verileri kaydedildi. Non invazif olarak sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB) periferik oksijen saturasyonu (SpO2), dakikalık solunum sayısı (SS), kalp atım hızı (KAH) monitörize edilerek (kontrol) değerler kaydedildi (T0). Ayrıca Modified Observer's Assessment of Alertness/Sedation Scale (MOAA/S) ile tüm hastaların sedasyon düzeylerinin kontrol değerleri kaydedildi. Hastalara hiçbir şekilde sedatif premedikasyon uygulanmadı.Hastalara kolloid sıvı (Gelafuzine, Braun; Germany) 5 ml/kg dozunda olmak üzere 15 dakika süresince yüklendi, sonrasında kolloid infüzyonu 5 ml/kg/saat doza düşürülerek idame şeklinde verilmeye devam edildi. Eş zamanlı olarak dex (Precedex® ABBOTT) içeren çalışma solüsyonu 10 dakika süre ile yüklendi. Ardından idame infüzyonuna geçilerek 10 dakika süreyle idame infüzyonu uygulandı. Dex idamesinin 10. dakikası biter bitmez santral kateterizasyon işlemi başladı. Bu esnada belirlenen idame dozunda dex verilmeye devam ediliyordu.Dex yüklemesi, idamesi ve satral kateter takılma süresince KAH, SAB, DAB, OAB, BIS, SS düzeyleri ölçülerek kaydedildi. MOAA/S skorları yukarda bahsedilen zamanlarda hesaplanarak kaydedildi.Ayrıca tüm hastaların santral kateterizasyonun her aşamasındaki sözel ve/veya hareketle olan tepkileri, ?tepki skoru? adı altında kateterizasyonunun her aşamasında hesaplanarak kaydedildi.Çalışmada modifiye ?Dixon's up and down? metodu kullanılarak dex dozu ayarlanmaları yapıldı. Dex yükleme ve idame dozlarının hastadan hastaya yükseltilip alçaltılarak verilmesi için kriter olarak tepki skoru kullanıldı. Dex yükleme dozu; ilk hastada uluslararası kabul gören en mutad doz olan 1 ?g/kg olarak tespit edildi. İdame dozu ise başlangıçta yine en mutad doz olan 0.2 ?g/kg/saat olarak seçildi. Hemodinamik ve respiratuar veriler yükleme 2.dk (T1), yükleme 5.dk (T2), yükleme 7.dk (T3), yükleme 10.dk (T4), infüzyon 5.dk (T5), infüzyon 10.dk (T6), cilt giriş (T7), jwire (T8), bisturi (T9), dilatator (T10), kateter (T11), sutür (T12) zamanlarında kaydedildi. Aynı zamanda BIS MOAA/S ve tepki skorları kaydedildi.Çalışma aşamaları süresince gözlenenebilecek olası yan etkiler (hipotansiyon, hipertansiyon, bradikardi, taşikardi, ağız kuruması, bulantı, kusma, desatürasyon, solunum depresyonu ve apne ) değerlendirilerek kaydedildi.Dex infüzyonu subklavyen kateterizasyon işlemi tamamlandıktan sonra kesildi. Tüm kateterler aynı kişi tarafından yerleştirildi.Çalışmanın bulguları SPSS 18.0 for Windows programı kullanılarak değerlendirildi. İstatistiksel analizde demografik veriler ortalama ± standart sapma şeklinde (min-max) ifade edilmek üzere frequency analizi kullanılarak mean ve median ile ve simple t test ile değerlendirildi. Tepki skorları ve yan etki profili için Ki-Kare testi kullanıldı. Ayrıca tüm hemodinamik ve respiratuar veriler ile BIS skorları grup içi değişimleri izleyebilmek amacıyla wilcoxon-matched-pair test ve sign test ile değerlendirildi.Hemodinamik ve respiratuar veriler ile BIS ve MOAA/S skorlarının birbirleri ile olan bağıntıları korelasyon testi ile değerlendirildi. Dex' in minimum etkin değeri ve optimal etkin değeri probit analizin Pearson Goodness-of-Fit Testi kullanarak hesaplandı. Dex' in ED 50, ED 80, ED 90, ED 95 değerleri hesaplandı. p0.05). Yüklemenin 10. dk'sından (T4) itibaren çalışma sonuna kadar kaydedilen diğer tüm SAB değerleri kontrol değerlerinden belirgin olarak daha düşük bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
We aimed to find out the optimum sedoanalgesic dosage range of dex, which has an alpha 2 agonistic activity and has been popular nowadays because of its sedative and analgesic effects, during catheterization for hemodynamic monitorization by using up-down technic with BIS monitorization in our randomized and prospective study.We elected a number of fifty patients undergoing toracotomy, who had ASA status I -III and BMI 20-30, and were 18-65 years old by taking their written acceptance and signature.Patients have been setted in thorax surgery intensive care unit an hour before operation. Their demographic data have been recorded. By using a manual sphygmomanometer we measured their systolic and diastolic blood pressures, and we also calculated mean arterial blood pressures. Peripheral blood oxygen saturation, respiration and heart rates have been recorded as basal measures (T0). Sedation levels of the patients have been evaluated by using Modified Observer?s Assessment of Alertness/Sedation Scale and results have been recorded. The patients have been taken into operation room after one hour of time and premedication for sedative purpose has not been applied anyway.We applied colloids (gelofusine braun germany) 5 ml/kg for 15 min intravenously in the operation room and than reduced colloidal infusion rate to 5 ml/ kg/ hr. At the time we reduced colloidal transfusion, we started to begin administering dex (precedex abbott) including solution (loading dose). After 10 min.s of loading this solution, we began to apply the solution according to the schedule we made for this study (maintenance dose). After 10 min.s of applying dex solution (20 min from the beginning), we started to do central (subclavian) catheterization. We want to underline that dex infusion was continuing during the caheterization procedure.Heart rate, arterial blood pressures (systolic, diastolic, mean), BIS ratios, respiration rate have been all recorded during administration of dex (both loading and maintenance) and catheterization procedure. MOAA/S scores have been also calculated and recorded simultaneously.During catheterization procedure all verbal and/or motional (corporal) reactions of the patients have been evaluated and recorded as ?reaction score?.Dosing for dex has been made by using modified Dixon?s up and down methode in the study. We used? reaction score? of the cases for determining loading and maintenance doses for dex. Loading dose was chosen as 1 µg/kg, which is the same in international use. Maintenance dose was chosen as 0,2 µg/kg/hr. Hemodynamic and respiratory data were determined as follow; dex loading second min (T1), loading fifth min. (T2), loading seventh min. (T3), loading tenth min. (T4), maintenance infusion fifth min. (T5), maintenance infusion fifth min. (T6), skin incision (T7), J wire (T8), bistoury (T9), dilatator (T10), catheter (T11), suture (T12). BIS, MOAA/S and reaction scores have been recorded simultaneously.We evaluated and recorded all presumed side-effects (hypotension, hypertension, bradycardia, tachycardia, dry mouth, nausea, vomiting, desaturation, respiratory failure and apneae) during procedures and interventions.We stopped dex infusion after subclavian catheterization has been completed. All catheterizations have been applied by the same physician.We assessed findings by using spss 18.0 for windows. In order to perform statistically analysis, we defined data as mean+- standart deviation (min-max). We assessed these data by frequency analysis and simple t test for mean and median. Ki-square test has been used for evaluating reaction scores and side-effect profile. Wilcoxon-matched-pair test and sign test have been used to evaluate hemodynamic-respiratory data, BIS scores and changes in groups.Correlation test has been used for comparing hemodynamic-respiratory data, BİS scores and MOAA/S with each other. Minimal and optimal efficient dose for dex have been calculated by using Pearson-Goodness-of-Fit test. ED50, ED80, ED90 and ED95 values have been calculated for dex. ?p0.05). We found out that from the tenth min (T4) of the procedure to the end, all sabp were significantly lower than basal control level (p0.05). We found out that BMI and MOAA/S scores were loosely and negatively correlated.We arranged the steps of catheterization from the smallest to the greatest according to reaction scores the patients had during intervention as below:Jwire >catheter>dilatator>suture>skin lesion>bistoury (p< 0.05)As mentioned in litterature, sabp had a transient elevation during the first minutes of the loading but it had continuous decrease at onwarding minutes. Dabp and mabp had a continuous decrease beginning from the tenth min of dex loading. We never had dramatic decreases of arterial blood pressures, so we had to administer ephedrine in only one case fortunately. Heart rates had decreases beginning from dex loading in our study, but only ten patients had bradycardia. Only one patient required atropine administration.Peripheral oxygen saturation had decreases from the fifth min. of dex loading, significantly. The lowest SpO2 levels were at the tenth min of dex loading and at fifth and tenth min.s of dex maintenance infusion. We concluded that bradycardia and hypotension occured at a ratio of 1/50 because we administered one dose of ephedrine and atropine, each for different patients only once. We also concluded that different doses of dex cause respiratory depression appearantly, because three patients had apneae and eight required oxygenation via mask.We briefly report that dex can facilitate central venous catheterization without enhancement of verbal and corporal reactions and without treatment-requiring hemodynamic alterations, if we administer this popular agent with a loading dose of ED50=1,95 ?g/kg, ED95=2.92 ?g/kg. We have to be ready for respiratory depression. We?ve concluded that new experimental studies in near future administering dex with longer loading periods and lower doses will be more suitable.