Yeraltı maden işletmelerinde analitik hiyerarşi prosesi yöntemi ile uygun vantilatör seçimi
Selection of appropriate fan using analytic hierarchy process at underground mining
  1. Tez No: 360836
  2. Yazar: NİLÜFER KURŞUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yeraltı maden işletmeleri için havalandırma hayati öneme sahiptir. Havalandırmayı gerçekleştirecek olan vantilatörler, seçimlerinde birçok faktörün dikkate alınması gereken en önemli donanımlardır. Bu çalışmada, bir maden ocağı için uygun vantilatör seçiminde etkili olabilecek kriterler belirlenmiş ve ele alınan maden ocağının şartlarına uygun olarak belirlenen alternatif firmalar değerlendirilmiştir. Vantilatör seçiminde göz önüne alınan kriterler değerlendirilmiş ve bu kriterlere uygun hiyerarşik bir model oluşturulmuştur. Bu model üzerinde Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi kullanılarak, alternatif üretici firmalar arasından en uygun vantilatör seçimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ventilation is a vital process for underground mining. Fans which will perform ventilation are the most important equipments that many factors needed to be considered in the selection of them. In this study, the criteria that can be effective for the selection of an appropriate fan for a mine pit were determined and alternative firms which are determined in accordance with the requirements of dealed underground mine were assessed. The criteria taken into account in the selection of fans were assessed and a hierarchy based model was composed according to these criteria. Selection of the best fan firm among alternative manufacturing firms was achieved using the method of Analytic Hierarchy Process (AHP) in this model.