Nanosıvılar dolu dikdörtgensel kapalı kutularda doğal konveksiyon
Natural convection in rectangular enclosures filled with nanofluids
- Tez No: 360837
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ALTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada laminar akış şartlarında bir dikdörtgensel kapalı kutu içerisindeki nano akışkanın sabit duvar sıcaklığında doğal taşınımla ısı transferi incelenmiştir. Nano parçacıkların bir sıvı içerisindeki süspansiyonları nano akışkan olarak adlandırılır. Nano akışkanlar yüksek ısıl iletim katsayıları sebebiyle ısı transferi artırımı için gelecek vaat etmektedirler. An itibariyle, literatürde nano akışkanların ısıl iletim katsayıları ile ilgili çelişkili sonuçlar mevcuttur. Öte yandan söz konusu ısıl iletim katsayısı artışına sebep olan mekanizmalar henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada, %1 ile %9 arasında değişen hacimsel oranlarda suya katılan Al2O3, TiO2 ve CuO nanopartiküllerden oluşan nanosıvıların doğal taşınım ısı geçişine etkisi FLUENT yazılımı kullanılarak sayısal olarak araştırılmıştır. Son dönemde yapılan deneysel çalışmalar, nano akışkanlarla elde edilen ısı transferi artırımının, ilgili ısıl iletim katsayısı artırımından yüksek olduğunu göstermiştir. Bu ilave artışın, nano parçacıkların akış içerisindeki rastlantısal hareketleri sonucu oluşan ısıl dağılışım olayı ile açıklanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, natural convection heat transfer in laminar flow conditions within a rectangular enclosure filled with nano particles with constant wall temperatures has been investigated. A Nanofluid is a fluid containing nanometer sized particles called nanoparticles. Nanofluids are promisingly to levy due to high heat transfer coefficients they posses. Mean while, literatures are at chaos due to the results related to nanofluid heat transfer coefficient. On the other side, the mechanism that makes an increment to thermal conductivity is not fully understood. In this study, the volumetric ratio ranging from 1% to 9% water based Al2O3, TiO2 and CuO nanoparticles in natural convection heat transfer comprised of nanofluids was investigated numerically using FLUENT software. In recent experimental studies, an increament heat transfer coeficient obtained from nanofluid seems to be so high. This extra increase in heat transfer is suggested to be a result of thermal distribution due to random movement phenomena of nanoparticles within a flow.