Çayırhan bölgesi linyitleri kullanılarak multi-gravite seperatörü çalışma parametrelerinin istatistiksel yöntemle değerlendirilmesi
Evaluation of multi-gravity seperator operating parameters using Cayirhan region lignites by statistical method
  1. Tez No: 360835
  2. Yazar: SEMİH OLUKLULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, kömür zenginleştirmede de önemli uygulamaları bulunan Multi- Gravite Seperatörü'nün çalışma parametrelerinin, Çayırhan Bölgesi linyitleri kullanılarak değerlendirilmesini temel almaktadır. Bu parametrelerin araştırılmasında klasik yöntemlere göre daha kısa zamanda daha fazla veri sağlayan, aynı zamanda parametreler arasındaki etkileşimleri araştırma imkanı sunan istatistiksel deney tasarımı yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada, etkisi incelenecek parametrelerin ve bunların olası etkileşimlerini detaylı olarak araştırmak amacıyla, parametrelerin tüm kombinasyonlarını içeren faktöriyel tasarım yöntemi tercih edilmiştir. Belirli bir tane boyut aralığında, yıkama suyu ve tambur eğimi sabit tutularak, salınım frekansı, salınım genliği, tambur hızı, katı oranı ve pülpün beslenme hızı, etkisi incelenecek parametreler olarak seçilmiştir. Deneyler sonucunda elde edilen konsantrelerin kül değerleri varyans analizi ile değerlendirilerek, parametrelerin cihaz performansında farklı seviyelerde etkili olduğu ve birbirleriyle olan etkileşimlerin MGS'nin performansında belirleyici olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to investigate, effects of Multi-Gravity Seperators' operation parameters using Çayırhan Region lignites. In the investigation of these parameters, experimental design methods has been utilized, because of its advantages against the conventional methods, in time, data its provided and also ability to observe interactions between these parameters. Factorial design which includes all of the combinations is chosen to investigate effects of these parameters and possible interactions between them. During the experiments, effects of shake frequency, shake amplitude, drum speed, solid ratio and feed rate is investigated for a spesific particle size while wash water and tilt angle is kept constant Ash content of the products was evaluated with statistical design methods using ANOVA. It was observed that some of the parameters are significant at different levels and interactions between these parameters are also important on MGS' operation performance.