Afyon alkaloid fabrikası atık suyunun kimyasal ve elektrokimyasal yöntemlerle arıtılması
Treatment of opium alkaloid factory wastewater with chemical and electrochemical methods
  1. Tez No: 360838
  2. Yazar: PELİN TEKELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN KARABACAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Afyon Alkaloid Fabrikası kolon altı atık suyunun kimyasal koagülasyon, fenton, elektro-Fenton ve mikroelektroliz yöntemleri ile arıtılabilirliği incelenmiştir. Giderim yüzdesi KOİ derişimi üzerinden incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda 20458 mg/L KOİ değerine sahip atıksu kullanılmıştır. Kimyasal koagülasyon yönteminde pH, koagülant türü ve koagülant dozunun etkileri; fenton yönteminde pH, H2O2 derişimi ve FeSO4 derişiminin etkileri; elektro-Fenton yönteminde akım şiddeti, iletkenlik, pH ve elektrot türünün etkileri; mikroelektroliz yönteminde ise pH ve destek elektrolit kullanımının etkileri incelenmiştir. Kimyasal koagülasyon deneylerinde en yüksek KOİ giderimi olan %50 değerine pH=3 ve 600 mg/L Al(SO4)3 koagülant dozajı ile ulaşılmıştır. Kimyasal koagülasyon sonrası KOİ derişimi %50 oranında azaltılan atıksuya fenton yönteminin uygulanmasıyla pH=3, 1600 mg/L FeSO4 ve 3200 mg/L H2O2 dozlarında % 67,7 giderim elde edilmiştir. Sonuç olarak, Afyon Alkaloid Fabrikası atık suyunun KOİ derişimi 20458 mg/L değerinden 3302 mg/L değerine indirilmiştir. Elektro-Fenton ve mikroelektroliz yöntemleri uygulanmış, sırasıyla %13,9 ve %11,26 KOİ giderimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, treatability of opium alkaloid wastewater was examined by the methods of chemical coagulation, fenton, electro-Fenton and microelectrolysis. Percentage of removal was examined in terms of COD concentration. In experimental studies, wastewater having 20458 mg/L COD concentration was used. The effects of pH, coagulant type and coagulant dose were examined in chemical coagulation method. In fenton method; the effects of pH, H2O2 and FeSO4 concentrations were investigated. The effects of current density, solution conductivity and pH and types of electrodes were studied in electro-Fenton method. Also, the effects of solution pH and conductivity were examined in microelectrolysis experiments. Maximum COD removal ratio of 50% was achieved at pH of 3, 600 mg/L Al (SO4)3 dosage in chemical coagulation method. After the coagulation process, the wastewater having 10288 mg/L COD concentration was treated by fenton method and the highest COD removal efficiency was obtained as 67.7% at pH = 3, 1600 mg/L of FeSO4 dosage and 3200 mg/L of H2O2 dosage. As a result, COD concentration of opium alkaloid wastewater was decreased from 20458 mg/L to 3302 mg/L. Electro-Fenton ve microelectrolysis methods applied and COD removal efficiency were obtained respectively 13,9% and 11,26%.