Tekkeköy-Taflan (Samsun) eosen volkanitleri ve monzogabrolarında gelişen zeolitlerin mineralojisi, kimyası ve izotopik özellikleri
Mineralogy, chemistry and isotopic features of zeolites in the eocene volcanics and monzogabbro from the Tekkeköy-Taflan (Samsun) area
  1. Tez No: 360843
  2. Yazar: UFUK CELAL YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ABDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mineraloji Petrografi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Tekkeköy – Taflan (Samsun) yöresinde Eosen yaşlı Tekkeköy Formasyonu'na ait volkanit ve Eosen yaşlı monzogabrolarda gelişen zeolitler ve diğer ikincil minerallerin mineralojik, kimyasal ve kökensel özellikleri incelenmiştir. Volkanitler ve monzogabrolar kalkalkalen karakterli olup, benzer jeokimyasal karakteristiklere sahiptirler. Petrografik ve alterasyon indeksi bulguları alterasyondan az oranda etkilendiklerini göstermektedir. Mineralojik, dokusal ve mineral kimyası bulgularına göre; kırık ve boşluk dolgusu zeolitler; natrolit (Na9.23-15.28 Ca0.04-3.18 K0-0.039 (Si22.9-24.7Al15.12-17.41)O80), tomsonit (Na2.7-6.75 Ca5.68-8.17 K0-1.05 (Si20.07-24.09 Al15.7-19.8) O80), gonnardit (Na1.48-14.27 Ca0.56-7.34 K0-1.65 (Si21.8-24.7Al15.57-18.36) O80), analsim (Na17.14-13.27 Ca2.94-0 K0.09-0 Sr0.05-0 (Si33.92-28.68 Al19.38-13.97) O96), stilbit (Na0.2-0.93 Ca3.12-3.81 K0.12-2.42 (Si26.6-27.95 Al8.12-9.43 ) O72), şabazit (Na0.3-1.7 Ca0.99-1.84 K0.86-1.54 (Si10.53-11.26 Al4.58-5.47) O24), filipsit (Na0.26-0.64 Ca1.24-1.77 K0.44-1.77 (Si7.07-7.64 Al4.36-4.94 ) O32) ve eşlikçi fazlar korrensit, illit/simektit, simektit, apofillit, dolomit, kalsit, tridimittir. Şabazit ve fillipsitler kil minerallerince izole edilmiş boşluklarda kapalı bir sistem içerisinde gelişirken, kil çeperlerinin bulunmadığı kırık-boşluklarda potasik faz florapofillit ile temsil edilir. δ18O ve δ13C verilerine göre zeolit mineralleri, apofillit ve kalsit büyük oranda deniz suyu daha az oranda magmatik ve meteorik su karışımı bir akışkandan itibaren oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Mineralogical, chemical and genetic features of the zeolites and associated secondary minerals in the Eocene aged Tekkeköy volcanics and monzogabbroic intrusions were investigated. Volcanics and monzogabroic intrusions have similar geochemical features and are calcalkaline in character. Their petrographical features and alteration indices imply minor degree of alteration. Mineralogical, textural and mineral chemistry of void and crack fillings indicate natrolite (Na9.23-15.28 Ca0.04-3.18 K0-0.039 (Si22.9-24.7Al15.12-17.41)O80), thomsonite (Na2.7-6.75 Ca5.68-8.17 K0-1.05 (Si20.07-24.09 Al15.7-19.8) O80), gonnardite (Na1.48-14.27 Ca0.56-7.34 K0-1.65 (Si21.8-24.7Al15.57-18.36) O80), analcime (Na17.14-13.27 Ca2.94-0 K0.09-0 Sr0.05-0 (Si33.92-28.68 Al19.38-13.97) O96), stilbite (Na0.2-0.93 Ca3.12-3.81 K0.12-2.42 (Si26.6-27.95 Al8.12-9.43 ) O72), chabazite (Na0.3-1.7 Ca0.99-1.84 K0.86-1.54 (Si10.53-11.26 Al4.58-5.47) O24), phillipsite (Na0.26-0.64 Ca1.24-1.77 K0.44-1.77 (Si7.07-7.64 Al4.36-4.94 ) O32) associated with corrensite, illite/smectite, smectite, apophyllite, dolomite, calcite, tridymite. Chabazites and phyllipsites grew in vesicles sealed by clay minerals whereas fluor-apophyllite was found as potassic mineral phase in cracks and voids without clay rims. The O-D and δ13C data imply that zeolite minerals, apophyllite and calcite were precipitated from the fluids by mixture of mainly sea water, lesser amount magmatic and meteoric water.