Türkiye sıvı kimyasal yük limanlarının verimlilik analizi
Efficiency analysis of Turkey liquid chemical port
  1. Tez No: 360844
  2. Yazar: ERCAN YÜKSEKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BORAN, DOÇ. DR. SONER ESMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Ulaşım, Marine Science, Marine, Transportation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren sıvı kimyasal yük elleçleyen on dört limanın, 2008-2012 yıllarına ait verileri kullanılarak, görece verimlilikleri Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ve Veri Zarflama Analizi (VZA) kullanılarak belirlenmiştir. VZA için gerekli olan girdi değişkenlerinin belirlenmesi, araştırma kapsamında incelenen sıvı kimyasal yük limanlarında çalışan ve konusunda uzman olan yöneticilerle görüşülmeler yapılarak anket yoluyla toplanmıştır. Ayrıca bu yöneticiler ile yapılan mülakatlar ile liman verimliliğini etkileyen ancak sayısallaştırılamayan iç ve dış faktörler belirlenmiştir. Anketlerden elde edilen verilerin AHS ile analiz edilmesiyle, girdi değişkeni olarak rıhtım uzunluğu, toplam liman alanı ve tank depolama kapasitesinin kullanılmasının uygun olduğu saptanmıştır. Çıktı değişkeni olarak ise yıllık elleçlenen yük miktarı alınmıştır. VZA ile yapılan verimlilik değerlendirmelerinde ölçeğe göre sabit getiri (CCR) ve ölçeğe göre değişken getiri (BCC) varsayımları altında, girdi ve çıktı yönelimli olarak elde edilen bulgular ışığında, CCR girdi/çıktı yönelimli analiz sonucunda 2 liman verimli olarak belirlenirken, BCC girdi/çıktı yönelimli analiz sonucunda 6 limanın verimli olduğu tespit edilmiştir. Analizi yapılan diğer limanların ise görece olarak verimsiz oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relative efficiencies of 14 liquid chemical cargo handling ports located in Turkey were measured using Analytic Hierarchy Process (AHP) and Data Envelopment Analysis (DEA) based on the data obtained for 2008-2012 time periods. Input variables were determined by means of surveys talks with expert people who work at liquid chemical cargo ports. In addition, nonparametric data were obtained from the related people by means of interviews. The results of the AHP has indicated that the use of quay length, total port area and tank storage capacity as input variables were found to be convenient. On the other hand, the amounts of cargo handled were used as the output variables. Efficiency input and output-oriented evaluation constant returns to scale (CRS) and variable returns to scale (VRS) results were found by DEA. As a result of the study, 2 ports were found efficient for CRS input/output oriented and 6 ports were found efficient for VRS input/output oriented, while the other ports were relatively inefficient.