Tekkeköy (Samsun) yöresi tersiyer volkanitlerinin petrografisi, petrokimyası ve petrolojisi
Petrograpy, petrochemistry and petrology of the tertiary aged Tekkeköy (Samsun) area volcanic rocks
  1. Tez No: 335023
  2. Yazar: TUĞBA BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Tekkeköy (Samsun) yöresi Tersiyer volkanik kayaçlarının petrografik, jeokimyasal ve petrolojik özelliklerinin incelendiği bu çalışmada, volkanitlerin gelişimi ortaya konularak kökeni belirlenmeye çalışılmıştır. Doğu Pontidler?in batı ucunda yer alan inceleme alanındaki volkanik kayaçlar fasiyes özelliklerine göre; aglomera, trakiandezitik dom ve dayklar, bazalt ve bazaltik dayklar olmak üzere ayırtlanmıştır. Volkanitler yaygın olarak, plajiyoklas (An25-93), klinopiroksen (Wo27-52En31-46Fs11-26), hornblend (Mg#=0.50-0.65), biyotit (Mg# =0.55-0.63) olivin (Fo49-68) ile Fe-Ti oksit içermektedir. İncelenen volkanitler genel olarak, orta-yüksek-K?lu ve hafif derecede alkali karaktere sahiptirler. Volkanitlerin N-OOSB?na normalize iz element dağılımları, BİLE?ce zenginleşmiş ve YÇAE bakımından da tüketilmişlerdir. Kondrite normalize NTE dağılımları, düşük-orta derecede zenginleşmeyle konkav şekilli olup, volkanitlerin gelişiminde hornblend ve klinopiroksen fraksiyonlaşmasının önemli rol oynadığına işaret etmektedir. İncelenen volkanik kayaçların (87Sr/86Sr)i ve (143Nd/144Nd)i değerleri sırasıyla, 0.704862-0.705282 ve 0.512556-0.512630 arasında değişmektedir. Sonuç olarak Tekkeköy volkanitlerinin, yitim zonu metazomatizması ile zenginleşmiş bir litosferik manto kaynağından türediği ve Doğu Pontidlerde çarpışma sonrası volkanitlerin genel özelliklerini yansıttığı ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, petrographical, geochemical and petrological characteristics of Tertiary aged volcanic rocks in the Tekkeköy (Samsun) area were investigated, and the evolution and origin of the volcanics were evaluated. Based on facies features, Tertiary volcanic rocks in the study area at the western end of the Eastern Pontides are separated as agglomerate, trachyandesite dome and dykes, basalt and basaltic dykes. The volcanic rocks contain commonly plagioclase (An25-93), clinopyroxene (Wo27-52En31-46Fs11-26), hornblende (Mg#=0.50-0.65), biotite (Mg#=0.55-0.63), olivine (Fo49-68) and Fe-Ti oxides. The volcanics have medium ?high K and mildly alkaline characteristics. N-MORB normalized trace element patterns of the rocks are enriched in LILEs and depleted in HFSEs. Besides, the chondrite-normalized REE patterns show low to medium enrichment with concave shape, indicating significant hornblende and clinopyroxene fractionation. Initial 87Sr/86Sr and 143Nd/144Nd ratios are 0.704862-0.705282 and 0.512556-0.512630, respectively. Conclusively, Tekkeköy (Samsun) volcanic rocks evolved from parental magma (s) derived from an enriched lithospheric mantle source by subduction induced metazomatism, and exhibit general features of post-collisional volcanics in the Eastern Pontides.