Total larenjektomi hastaları için konuşma kodlama sistemi
Speech coding system for total larygectomees
  1. Tez No: 360865
  2. Yazar: MESUT OYTUN OKTAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAFET AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, çeşitli nedenlerle gırtlağı alınmış hastaların konuşmasına yardımcı olarak kullandıkları elektronik gırtlağın oluşturduğu mekanik sesli konuşmanın daha doğal bir konuşmaya dönüştürülmesi için bir işaret işleme yöntemi belirlemeyi amaçlar. Bu çalışmada sesin oluşumu ve bu sırada görev yapan organlar açıklandıktan sonra bu organlardan gırtlağın yitimi sonucu ortaya çıkan sorun tanımlanmış ve bu soruna getirilen tıbbi çözümler hakkında bilgi verilmiştir. Konuşma üretiminin sağlanması için insan vücuduna en az müdahale ile kullanılabilen elektronik gırtlak desteğinin temel sorunu ve bunun ses işaretindeki yansıması hakkında bilgi verildikten sonra bu sorunun en aza indirgenmesi için uygulanabilecek yöntemlerden bahsedilmiştir ve başarımlarını karşılaştırmak için veri toplanmıştır. Veri toplamada hastalığa sahip kişiler yerine sağlıklı bireylerin kullanımı tercih edilmiştir. Sağlıklı bireylerden elde edilen veriler işlenip başarımların değerlendirilmesi bu bireyler dışındaki bir grup insana yaptırılmıştır. Çalışmanın sonunda en başarılı yöntem verilmiş ve gelecekte yöntemi iyileştirmek için yapılabileceklere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work aims to obtain a signal processing method to neutralize the mechanical vibration sound from the electrolarynx which is used as a supporting device for speech restoration of people who have gone under resection operation over their larynxs due to various reasons. In this work production of voice and the organs that take action are reviewed and then the problem arises after the ressection of the larynx and medical approaches to voice regeneration after surgery are overviewed. After the problem with electrolarynx, noninvasive sound regeneration method, and its reflection on the sound signal are outlined, the approaches that can be taken are summarised and to asses their impact opinion score is collected. In the data collection step, instead of laryngectomees, healthy individuals are preferred. The data obtained from healthy subjects are processed and evaluation of the methods are accomplished by the individuals that are not involved in data gathering step. At the end of the work, the best method is given and probable approaches to achieve higher performance are mentioned.