Thymus pseudopulegıoıdes klokov&des-shost'un mikroçoğaltımı, fenolik bileşiklerinin analizi ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Micropropagation of thymus pseudopulegioides klokov&des-shost and analysis of phenolic constituents and antioxidant activities
  1. Tez No: 360889
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, T. pseudopulegioides tohumlarının farklı besi ortamlarındaki çimlenme kabiliyetleri, çeşitli bitki büyüme düzenleyicileri içeren MS temel besi ortamına yerleştirilen eksplantlardan doğrudan organogenezle fidelerinin üretimi ve bu fidelerin metanol özütlerinin toplam fenolik içerikleri ile antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi amaçlandı. Bitki büyüme düzenleyicisi içermeyen besi ortamında çimlendirilen fidelerden alınan eksplantlar (1 cm) 6-benziladenin, thidiazuron ve kinetin içeren ( 0,25; 0,5; 1,0 ve 2,0 mg/L MS temel besi ortamına ortamlarına aktarıldı. Bu ortamlarda gelişen iki aylık fidelerden elde edilen metanol özütlerinin toplam fenolik ve flavonoid miktarları HPLC ile fenolik içerikleri belirlendi. Ayrıca antioksidan aktiviteleri, iki tamamlayıcı yöntem, DPPH ve β-karoten linoleik asit testleri, kullanılarak belirlendi. Farklı ortamlardan elde edilen özütlerin toplam fenolik miktarları 24,01-1083,74 mg/100g, flavonoid miktarları ise 22,48-92,08 mg/100g arasında tespit edildi. En yüksek toplam fenolik içeriği 1,0 mg/L KIN içeren ortamda yetişen fidelerde (1083,74 mg/100g) ve toplam flavonoid içeriği 0,5 mg/L 6-BA içeren ortamda yetişenlerde elde edildi (92,08 mg/100g). En yüksek radikal süpürücü etkiye 2,0 mg/L KIN ortamda gelişen fidelerden elde edilen özütte tespit edildi (IC50: 4,77 mg/mL). Örneklerin β-karoten testinden elde edilen lipid oksidasyonunu engelleme derecelerinde en yüksek aktiviteyi 0,5 mg/L 6-BA ortamında gelişen fidelerin özütlerinde tespit edildi (%BAA: %100).
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to determine the best germination medium for T. pseudopulegioides seeds, as well as to produce seedlings via direct organogenesis from the explants being placed on the Murashige & Skoog (MS) basal media, each supplemented with various plant growth regulators and determine total phenolics and and antioxidant activities of the extracts obtained from aforesaid plantlets. Explants (ca. 1 cm long) were cut from the seedlings which were previously grown on MS with PGR free medium and they were immediately placed on MS basal media supplemented with 6-BA, TDZ and KIN with the concentrations of 0,25; 0,5; 1,0 and 2,0 mg/L, individually. After two months culturing, methanol extracts of seedlings were evaluated for their total phenolic and flavonoid contents as well as their antioxidant activities. The former was carried out by using HPLC, while the latter was evaluated by two complementary test systems, namely DPPH free radical scavenging and β-Carotene color bleaching test. Total phenolic contents of all samples ranged from 24,01 to 1083,74 (mg/100 g) and whilst those of flavonoids were from 22,48 to 92,08 (mg/100 g). The highest total phenolic content was observed in medium including 1,0 mg/L KIN at the range of 1083,74 mg and the highest total flavonoid content was observed in medium including 0,5 mg/L 6-BA at the range of 92,08 mg, respectively. The highest free radical scavenging activity was observed of 2,0 mg/L KIN. In β-Carotene color bleaching test the highest activity observed of 0,5 mg/L 6-BA.