Ordu-Çambaşı yaylasının subalpin ve alpin vejetasyonu üzerinde floristik ve fitososyolojik bir araştırma
A floristic and phytoociological investigations on the subalpine and alpine vegetation of Çambaşı plateau (Ordu)
- Tez No: 11246
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
-ill- OKDÜ-ÇAMBAŞI YAYLASININ SUBALPİN VE ALPIN VEJETASYONU ÜZERİNDE FLORİSÎÎK ¥E PİTOSOSYOLOJİK BÎR ' ARAŞTIRMA. ÖZET Araştırma alanı Doğu Karadeniz dağlarının en batı ucunda bulunmaktadır. Bitki coğrafyası açısından ise Euro-Siberian floristik bölgesinin Öksin (Euxine) provensi içinde yer almaktadır. Araştırsa alanının güneye bakan yamaçları yarıkurak ve çok soğuk geçiş ikliminin etkisi altında bulunmasına karşılık kuzeye bakan yamaçlarında oseyanik iklimin etkileri görülmektedir. Bu çalışmada adı geçen bölgenin vejetasyonu floristik ve fitososyolojik yönden araştırılmıştır. Araştırmalarımız sırasında bölgeden 58 familya ve 181 cinse ait toplar. 323 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. 3u taksonların çoğu Euro-Siberian elementi olup toplan floranın % 46.74' ünü teşkil etmektedir. Araştırma ala nında bulunan 85 adet tür ve türaltı taksona ait bitki A6 ve A7 kareleri için yeni kayıt olup ilk defa tarafımızdan tespit edilmiştir. ' Araştırma alanı subalpin ve alpin çayırlarla kaplıdır. Farklı yükseklik kuşaklarında aşağıdaki bitki birlikleri tanımlanmıştır: - Subalpin kuşak (1150-1800 a,); -Rhododendron listens - Plcea oriental.is birliği. - Aşağı alpin kuşak (1800-2000 a.}: Thymus graecox subsp, Jankae birliği. - Orta alpin kuşak (2000-2600 m): Peştuca lazlstanica subsp. giresnnica birliği. - Yüksek alpin kuşak (2600-3000 m.): Bu kuşak genellikle çok zayıf bir bit ki örtüsüne sahiptir. Fakat bu kuşağın bazı yerlerinde-, küçük Peştuca voronowii subsp. turcica kolonileri,, seyrek olarak bazı çiçekli bitkiler (Örneğin Gentiana yerna subsp. pontics, Anemone narcissi folia subsp. yi 1 Ide.novrii » Veronica gentia.noides, Boronicuia tobeyi ve Viola altaica subsp, oread es ve dağınık halde yosun ve likenlerle kaplıdır.
Özet (Çeviri)
-IV- Â FLORISTIC AMD PHYTOSOCIOLOGICAL INVESTIGATIONS OK THE SUBALPINE AND ALPINE VEGETATION OF ÇAMBAŞI PLATEAU (ORDU) ABSTRACT The study area is situated at the western part of Eastern Black Sea Mountains » From the phytogeographicai point of wiev, it is located in Euxine province of the Euro-Siberian region. The northern slopes of the study area range is under the influences of Oceanic cliraate while the southern slopes under the effects of a seai-aride and very cold transitional climate. In this study, the vegetation of the area has been investigated from the floristical and phytosocioiogical point of wiev. Total 323 taxa belonging to the 58 faiaiiies and 181 genus were determined during the investigation from the study area. The characteristic species of the Euro-Siberian floristic region are dominant and aade up 46f74 % of total flora. On the other hand, 85 taxa are new records for A6 and A7 squares of Flora of Turkey. The study area is covered with alpine and subalpine pastures. The follow ing plant associations can be distinguished at different altitudinal belts s -Subalpine belt (1550-1800 in.): Rhododendron luteua - Picea orientalis association, -Low-alpine belt (1800-2000 m.) Thymus praecox subsp..jankae association, -ıMiddle-aipine belt (2000-2600 a.): Peştuca lazistanica subsp,j?ireşuniça association. -High-alpine belt (2600-3000 si.): Some parts of this belt is occupied with small Festuca woronowii subsp. turcica colonies, sparse some vascular plants (e.g. Gentians verna subsp, pontics, Aneaone na.rcissifolia subsp. willdenowiis Veronica gentianoides, DoronicuB t obey i and Viola altaica subsp. oreades) and scatteret mosses and lichenes.