Uygulama sırasındaki toprak neminin ve uygulamadan sonra yapılan farklı sulama zamanlarının; toprak herbisitlerinin performansına olan etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of soil moisture during treatment and different irrigation timing after treatment on he performance of soil herbicides;
- Tez No: 360902
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NEDİM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Fluometuron ve Fluchloridone etkili maddesine sahip iki toprak herbisitinin performansına uygulama sırasındaki toprak nemi ve uygulama sonrasında farklı zamanlarda yapılan sulamanın etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında diğer aşamalarda kullanılacak dozu belirlemek amacı ile her iki herbisit için doz-etki denemeleri yapılmıştır. Yapılan doz etki denemeleri sonucunda ED50 ve ED90 değerleri olarak Fluometuron için sırasıyla 62,5 ml/da ve 125 ml/da; Fluchloridone için 50 ml/da ve 100 ml/da dozları seçilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında farklı nem düzeylerindeki toprağa yukarıda belirtilen dozlar uygulanmış ve herbisitlerin Amaranthus retroflexus L. (Horozibiği) ve Portulaca oleracea L. (Semizotu) üzerine olan etkileri belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları denemeye, doza ve yabancı ota bağlı olarak değişim göstermekle birlikte, genel olarak; herbisit uygulaması sırasında toprak neminin yüksek olması ile birlikte herbisitin etkisi de artmıştır. Yine ikinci aşamada kuru toprağa herbisit uygulamaları yapılmış ve sonrasında farklı zamanlarda sulama yapılarak sulama zamanının herbisitlerin performansı üzerine olan etkisi belirlenmiştir. Sonuç olarak her iki herbisit içinde en düşük etki herbisit uygulamasından 14. gün ve sonrasında, en yüksek etki ise uygulamadan 1-7 gün sonra sulama yapılmasıyla elde edilmiştir, bu durum özellikle herbisitlerin ED50 dozlarında açıkça görülmüştür. Çalışmanın sonuçları uygulama esnasındaki toprak neminden ziyade ilaçlama sonrasındaki sulamanın herbisit etkinliği açısından daha önemli olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of soil moisture during treatment and different irrigation timing after treatment on the performance of two soil herbicides with fluometuron and flurochloridone active ingredients. Dose-response experiments were carried out at the first step to determine the ED50 and ED90 doses of both herbicides in order to use discriminate doses for further studies. As the result ED50 and ED90 doses of Fluometuron were determined as 62,5 and 125 ml/da, respectively, while 50 and 100 ml/da doses were determined for Flurochloridone. At the second step of the study these doses were applied to soils with different moisture levels and the effect of herbicides were assessed on Amaranthus retroflexus L. (Redroot pigweed) and Portulaca oleracea L. (Common purslane). Although results of these studies were variable depending on the experiment, dose and weed species, it has been generally observed that the herbicide effect was higher as with increasing soil moisture. Also at the second step herbicides were applied to dry soils and then irrigated at different timings after treatment, in order to evaluate the effect of irrigation timing after treatment on herbicide efficacy. As the result lowest effects of both herbicides were obtained with irrigations done after 14 days and later, while highest efficacy was obtained when irrigations were done 1-7 days after treatment, this case was especially observed with ED50 doses of herbicides. Results of these studies revealed that irrigation after treatment is more important for herbicide efficacy than soil moisture during herbicide treatment.