Activity management algorithm for improving energy efficiency of small cell base stations in 5g heterogeneous networks
5g heterojen ağlarda küçük hücre baz istasyonlarının enerji verimliliği arttırımı için aktivite yönetimi algoritması
  1. Tez No: 360905
  2. Yazar: IRMAK AYKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EZHAN KARAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yeni nesil kablosuz hücresel ağların artan ihtiyacını karşılamak icin tasarlanan heterojen ağlar (HetNets), aynı zamanda bu sistemlerin enerji tüketimini de arttırmaktadır. Bu tez kapsamında, heterojen ağların enerji verimliliğini geliştirebilmek için bir aktivite yönetim algoritması önerilmiştir. Bu amaçla, akıllı uyku stratejisi kullanılmış ve operatör tarafından yerleştirilmiş piko düğümlerin uyku veya aktif moda geçmesi yönetilmiştir. Bu stratejiye göre, kullanıcı sayısı açılış eşik değerinin üstüne çıktığında piko düğüm aktif hale gelir. Öte yandan, kullanıcı sayısı kapanış eşik değerinin altına düştüğünde piko düğüm tekrardan uyku moduna geçer. Mobil kullanıcılar dinamik bir şekilde hücrelerin kapsama alanına girip çıkarak piko baz istasyonlarını etkinleştirir veya etkinsizleştirir. Sistem performansı, kenarlarda bulunan hücreler (COE), düzgün olarak dağıtılmış hücreler (UDC) ve sadece makro hücrenin bulunduğu ağ (MoNet) topolojileri için araştırılmıştır. Kullanıcı dağılımı için ise gelişiguzel ve popüler nokta durumları incelenmiştir. Ayrca, popüler noktaların kullanıcı sayısının ve piko düğümlerin harcadığı uyku enerjilerinin enerji verimliliği üzerine etkileri araştırılmıştır.  Önerilen aktivite yönetim algoritması enerji verimliliğini bits/J cinsinden %20'ye kadar arttırabilmektedir. Heterojen ağ kullanıcılarının ortalama veri hızı da sadece makro hücrenin bulunduğu ağa kıyasla %29 artmıştır. Sonuç olarak, önerilen aktivite kontrol algoritması, daha verimli bir enerji tüketimi sağlarken ağın spektral verimliliğini de arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Heterogeneous networks (HetNets) are proposed in order to meet the increasing demand for next generation cellular wireless networks, but they also increase the energy consumption of the base stations. In this thesis, an activity management algorithm for improving the energy efficiency of HetNets is proposed. A smart sleep strategy is employed for the operator deployed pico base stations to enter sleep and active modes. According to that strategy, when the number of users exceeds the turn on threshold, the pico node becomes active and when the number of users drop below the turn off threshold, it goes into sleep mode. Mobile users dynamically enter and leave the cells, triggering the activation and deactivation of pico base stations. The performance of the system is examined for three different cellular network architectures: cell on edge (COE), uniformly distributed cells (UDC) and macro cell only network (MoNet). Two different user distributions are considered: uniform and hotspot. The effects of number of hotspot users and sleep energies of pico nodes on the energy efficiency are also investigated. The proposed activity management algorithm increases the energy efficiency, measured in bits/J, by 20%. The average bit rates achieved by HetNet users increase by 29% compared with the MoNet architecture. Thus, the proposed activity control algorithm increases the spectral efficiency of the network while consuming the energy more efficiently.