White-emitting conjugated polymer nanoparticles:Tuning emission via förster resonance energy transfer in nanostructures assembled through click reactions
Beyaz ışıma yapan konjuge polimer nanoparçacıkları: Çıtçıt tepkimeleriyle oluşturulan nanoyapıların ışımalarının förster rezonans enerji transferi ile ayarlanması
  1. Tez No: 360906
  2. Yazar: HAMİDOU KEİTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNÜŞ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, suda dağılan, ışıma dalgaboyu ayarlanabilen konjuge polimer nanoparçacıklarının, beyaz ışıyan organik diyot ve hücre görüntüleme uygulamalarına yönelik tasarım, sentez ve karakterizasyonunu sunmaktayız. Azit ve alkin grupları taşıyan mavi, yeşil ve kırmızı ışıyan polimerler kullanılarak 1,3-dipolar siklo katılma (çıtçıt reaksiyonu) ile dayanıklı, şekli korunan, beyaz ışıyan nanoparçacıklar elde edilmiştir. Işıma özellikleri polimerler arası yakın etkileşimle sağlanan yüksek verimli Förster Rezonans Enerji Transferi (FRET) yoluyla hem polimer konsantrasyonu hem nanoyapı tasarımı değiştirilerek ayarlanabilmektedir. Bu amaçla, dört farklı nanoyapı tasarlandı ve incelendi. İlk yöntemde, verici ve alıcı nanoparçacıklar ayrı ayrı hazırlandı ve fiziksel olarak karıştırıldı. İkinci yöntem hem verici hem alıcı içeren homojen bir THF çözeltisi oluşturulup, akabinde bu çözeltiden nanoparçacık oluşturmayı içeriyor. Üçüncü ve dördüncü yöntemde ise ardarda oluşturulan nanoparçacıklar tasarlandı. Öncekinde, verici nanoparçacık çekirdeği, dış kabuk olarak alıcı polimer çözeltisiyle kaplandı. Sonrakinde ise tersi şekilde alıcı nanoparçacık çekirdeği verici dış kabuk ile çevrelenmiştir. Bu çalışmada kullanılan polimerler, mavi ışıyan alıcı olarak kullanılan poli[(9,9-bis{3-azidopropil}fulorenil-2,7-diyil)-co-benzen] (PFBN3) , ve absorbansı vericinin ışımasıyla güçlü bir şekilde örtüşen, yeşil ışıma yapan poli[(9,9-bis(3-(prop-2 iniloksi)propil)fulorenil-2,7-diyil)-co-(1,4-benzo-{2,1,3}-tiyadiyazol)] (PFBT-Pgy) polimerleridir. Dahası, kırmızı ışıma yapan, poli[(2-azidoetil)-2-(5-(tiyofen-2-il)tiyofen-2-il)tiyofen (PTN3) ve poli[(4-(2-(prop-2-iniloksi)etil)tiyofen-2-il)-co-(1.4-benzo{1,2,5}tiyadiyazol)] (PBTTH-Pgy) polimerleri de ayrıca çoklu-kabuklu nanoparçacık içine dahil edilerek beyaz ışıma yapan çift öğeli nanoparçacıklar tasarlanmıştır. Morfolojik ve foto-fiziksel özellikler sırasıyla Dinamik Işık Saçılımı (DLS) ölçümleri, Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM), Geçirimli Elektron Mikroskopu (TEM), ve de UV-vis, Durağan-Hal Flüoresans, Zaman-Çözünümlü Flüoresans Spektroskopi yöntemleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, we present the design, synthesis and characterization of water-dispersible conjugated polymer nanoparticles with tunable emission wavelengths for their potential applications in the areas of white organic light emitting diodes and cellular imaging. Blue, green and red emitting polymers carrying azide or alkyne groups are utilized and assembled together through 1,3-dipolar cycloaddition (click reaction) to obtain stable, shape-persistent white-emitting nanoparticles. The emission properties can both be tuned by varying polymer concentration and nanostructure design as a result of intimate interactions between the polymers within the nanostructure, which facilitate a highly efficient Förster Resonance Energy Transfer (FRET). For this purpose, four different nanostructured architectures were designed and investigated. In the first method, NPs of donor and acceptor are prepared separately and then mixed physically at certain ratios. The second method involves the formation of homogenous solution of both donor and acceptor polymers in THF followed by formation of NPs from the resulting solution. And in the third and fourth methods, sequentially formed NPs were designed. In the former, donor NPs were core and coated with solution of the acceptor polymer as the outer shell, while the latter is quite the reverse where acceptor NPs form the core surrounded by the donor as the outer shell. Polymers used in this study are namely, poly[(9,9-bis{3-azidopropyl}fluorenyl-2,7-diyl)-co-benzene] (PFBN3) which is a blue emitter that serves as a donor, while poly[(9,9-bis(3-(prop-2 ynyloxy)propyl)fluorenyl-2,7-diyl)-co-(1,4-benzo-{2,1,3}-thiadiazole)] (PFBT-Pgy) is a green emitting polymer whose absorbance strongly overlaps with the emission of the donor serves as the acceptor. Moreover, red emitting polymers such as poly[(2-azidoethyl)-2-(5-(thiophen-2-yl)thiophen-2-yl)thiophene (PTN3 ) and Poly[(4-(2-(prop-2-ynyloxy)ethyl)thiophen-2-yl)-co-(1.4-benzo{1,2,5}thiadiazole)] (PBTTH-Pgy) were incorporated into multi-shell nanoparticle design to form white emitting tandem nanoparticles. The morphology and photophysical properties were investigated by DLS, SEM, TEM and UV-VIS, Steady-State Fluorescence, Time-resolved Fluorescence Spectroscopy respectively.