Yönetişim kavramı ekseninde Türk deniz ticareti sektörü: Deniz Ticareti Konseyi örneği
Turkish maritimecommerce sector within the concept of governance: Maritime Trade Council example
- Tez No: 360938
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TARCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Günümüz dünyasının yönetim sistemleri hızlı bir dönüşüm süreci içindedir. Geleneksel yönetim anlayışının yerine çok-aktörlü katılımcı ve ortaklık temelli yeni bir yönetim modeli öne çıkmaktadır. Yönetim kavramı yerini yönetişim düşüncesine bırakmaktadır. Yönetişim sosyal-politik-idari etkileşimlerin neticesinde ortaya çıkmaktadır. Karar alma ve politika oluşturma alanında bir düzen söz konusudur fakat bu düzen tepeden inmeci bir şekilde değil birçok ilgili tarafın müzakerelerinden doğmaktadır. Belli bir politka alanında kamu, özel ve sivil toplum aktörleri birbirlerine muhtaçtırlar. Her bir aktör gerekli bilgi ve kaynakları sağlayabilir. Hiçbir aktör politikaların işlemesi için söz konusu bilgi ve kaynaklara sahip değildir. Küreselleşme ve yönetişim ilgili taraflar arasındaki ilişkileri değiştirdiğinden hiyerarşik yapıya sahip mevcut ve geleneksel statik karar alma ve politika oluşturma modelleri deniz ticareti için daha az geçerli olmaktadırlar. Sonuçta deniz ticareti politika oluşturma süreçlerini anlama hususunda daha az katkı sağlamaktadırlar. Kuşkusuz Türk deniz ticareti sektörü de bu gelişmelerden payını almaktadır. Türk deniz ticareti sektörü, gerçek hayat ve paydaşların istek ve beklentileri ile çelişen statik hiyerarşiye dayalı yönetim çerçevesinden kaynaklı politika başarısızlıklarını sergilemeye devam etmektedir. Deniz ticareti sektöründeki paydaşların taleplerine ve çıkarlarına daha hassas çoğul merkezli yönetişim gibi yönetişim çerçevelerinin acil bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Bu bağlamda bu tez çalışmasının amacı bir kavram olarak yönetişimi ve Türk deniz ticareti sektöründeki etkilerini analiz etmektir. Yönetişimin ve deniz ticareti sektörünün genel özellikleri ve ilkeleri detaylı bir şekilde tanımlandıktan sonra yönetişim aktörleri ve dünyada ve Türkiye?deki yönetişim uygulma örnekleri incelenmiştir. Konuyla ilgili olarak anket düzenlenmesi yoluyla Türk deniz ticareti sektöründeki üst düzey yöneticilerin görüşleri alınmıştır. Sonuçta yönetişimin deniz ticareti sektörü için gerekliliği noktasında hareketle etkin ve etkili politika oluşturma çerçevesi için öneriler Türk Deniz Ticareti Konseyi kapsamında ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Governing systems of today?s world are going under a rapid transformation. Instead of the traditional management regime, a new management model defined as participative and partnership-based with multiple actors has come to the forefront. The concept of governing leaves its throne to the idea of governance. Governance is the result of social-political-administrative interactions. There is order in the decision-making and policy formulation area but it is not imposed from on high; it emerges from the negotiations of several relevant parties. Public, private and non-governmental actors in a particular policy area need one another. Each can contribute relavent knowledge and resources. No one has all the relavent knowledge and resources to make the policy work. The existing and traditional static models of decision-making and policy formulation, characterized by their hierarchical structure appear to be becoming less relevant for the maritime commerce as the process of globalization and governance changes the relations between relevant parties. As a result, they add little to understanding the processes of maritime commerce policy. Without a doubt, Turkish Maritime Commerce Sector gets ist share from these developments. Turkish maritime commerce sector continues to exhibit significant failures of policy, stemming from a governing framework built around a static nested hierarchy which contradicts the real-life situation and the needs and desires of maritime stakeholders. Governance frameworks including polycentric governance which are more sensitive to the demands and interests of stakeholders in the maritime commerce industry urgently need to be considered. Within this framework the aim of this thesis is to analyze governance as a concept and its impact on Turkish Maritime Commerce Sector. After general features and principles of governance and maritime commerce sector were defined in detail, governance actors and samples of governance implementations in Turkey and in world were examined. With regard to the subject, the opinions of senior managers in Turkish maritime commerce industry have been taken by taking poll with them. In conclusion considering governance is a necessity for maritime commerce sector, suggestions for efficient and effective maritime commerce policy-making framework are put forward within the context of Turkish Maritime Commerce Council.