Using some industrial wastes as a substrate for cultivation of oyster mushroom (Pleurotus ostreatus spp.)and chemical characterization
Kayın mantarı (Pleurotus ostreatus spp.) kültürasyonunda yetiştirme ortamı olarak bazı endüstriyel atıkların kullanımı ve kimyasal karakterizasyonu
- Tez No: 360966
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKKI ALMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, değişik endüstriyel atıkların Pleurotus ostreatus mantarı yetiştiriciliğinde kullanım olanaklarının araştırılması yapılmış, verimlilik ve kimyasal bileşimi üzerine etkisi incelenmiştir. Pleurotus ostreatus mantarının tohumluk miselleri %100 kavak odunu talaşı, %100 zeytin posası, %100 ceviz odunu talaşı, yonca yaprağı ve bunların farklı kombinasyonlarından oluşan ortamlara aşılanmıştır. Ortamlar üzerine aşılı Pleurotus ostreatus'un misel gelişme süresi, mantar eldesi süresi, toplam verim, biyolojik etkinlik oranı, mantar kalite özellikleri, makro ve mikro besin elementi içeriği belirlenmiştir. Ortamların özelliklerinin belirlenmesi amacı ile karbon, azot, karbon/azot miktarları belirlenmiştir. Farklı ortamlarda yetiştirilen Pleurotus ostreatus mantarının, yağ asidi içeriği, mimoza kondanse tanen miktarı ve şeker miktarı belirlenmiştir. Çalışmanın sonucuna göre, Pleurotus ostreatus aşılı ortamlar içerisinde en hızlı misel gelişimi % 70 PS+ % 20 W + %10 VSW ortamından, en kısa sürede mantar eldesi % 70 PS + % 20 W + %10 VSW ortamından elde edilmiştir. En yüksek toplam verim ve biyolojik etkinlik oranı, % 70 PS + % 20 W + %10 VSW ortamından elde edilmiştir. En yüksek mantar ağırlığı % 70 PS + % 20 W + %10 VSW ortamından 29.25 g, en yüksek şapka genişliği ve şapka kalınlığı % 70 PS + % 20 OW + %10 VSW ortamından 83.8 mm ve 8.23 mm, en yüksek sap uzunluğu %100 PS ortamından 11.93 mm olarak elde edilmiştir. Genel olarak kondanse tanen miktarı 3.66 ppm ile 6.18 ppm arasında olduğu belirlenmiştir. En yüksek sükroz içeriği %50 PS + %50 OW ortamından %88.04 ve en yüksek glikoz içeriği %100 PS ortamından %26.54 olarak tespit edilmiştir. En yüksek antioksidan özelliği % 75 PS + % 25 OW ortamından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the possibility of using different industrial wastes in cultivation of Pleurotus ostreatus and to determine its effects on chemical composition and yield. The spawns of Pleurotus ostreatus were inoculated on 100% poplar sawdust, 100% olive waste, 100% walnut wood waste, vicia sativa weed and different combination of this substrate. The mycelium growing duration of Pleurotus ostreatus which was inoculated on the medias, the mushrooms obtaining duration, total yield, biological efficiencies, morphological characteristics of the mushrooms and macro and micro nutrient contents were determined. Carbon, nitrogen, carbon/nitrogen were determined in order to find substrate contents. The content of fatty acid, the amount of condensed tannins and sugar were determined. According to the results, the fastest mycelium growing duration was obtained from 70 % PS+ 20 % W + 10 % VSW, whereas the fastest mushroom obtaining duration was obtained from 70 % PS+ 20 % W + 10 % VSW inoculated with Pleurotus ostreatus. On the other hand, the highest total yield and biological efficiency were for 70 % PS+ 20 % W + 10 % VSW, and the highest weight of mushroom were obtained from 70 % PS+ 20 % W + 10 % VSW (29.25 g). In addition maximum diameter and thickness of cap were observed 70 % PS+ 20 % OW + 10 % VSW (83.8 mm and 8.23 mm) respectively. The highest diameter of stalk was determined PS %100 (11.93 mm). In general, the amount of condensed tannins was determined to be between 3.66 ppm and 6.18 ppm. The highest content of sucrose were obtained 50 % PS + 50 % OW (%88.04 g) and the highest content of glucose were obtained 100 % PS (%26.54 g). The maximum antioxidant were determined 75 % PS + 25 % OW substrates.