Antipsikotik ilaç etken maddesi olan Amisülpirid'in DNA ile etkileşimi ve bu etkileşime metal etkisi
Interaction between DNA and Amisulpride that active substance of antipsychotic drug amisulpride, and metal effect to this interaction
  1. Tez No: 360965
  2. Yazar: DUYGU POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada antipsikotiklerden, Amisülpirid ilaç etken maddesinin çift sarmal deoksiribonükleikasit (dsDNA) ile olan etkileşimleri elektrokimyasal yöntemlerle incelenmiştir. Etkileşimlerin belirlenebilmesi için elektrokimyasal tayin tekniklerinden dönüşümlü ve diferansiyel puls voltametrisi teknikleri uygulanmıştır. Bu incelemede ticari olarak satın alınan fish sperm DNA kullanılmıştır. Elektrokimyasal çalışmalarda ilaç-DNA etkileşim oksidasyon yönünde incelenmiştir. Etkileşimlerin belirlenebilmesi için elektrokimyasal tayin tekniklerinden diferansiyel puls voltametri (DPV) tekniği ile tek kullanımlık kalem elektrot (KGE) çalışma elektrodu olarak kullanılmıştır. Deneysel parametrelerdeki farklılık (incelenen ilaç derişimi, DNA derişimi, madde-DNA etkileşme süresi) DPV tekniğiyle ölçüm yapılarak incelenmiştir. İlaç etken maddesinin yükseltgenme veya indirgenme ve DNA'ya bağlanma mekanizmaları aydınlatılıp, DNA'ya bağlanma sabiti hesaplanmıştır. Amisülpirid'in dsDNA ile etkileşimi sonrasında yanıtta gözlenen değişimler, bu ilaç etken maddesinin dsDNA'nın çift sarmal yapısını nasıl etkilediği hakkında bilgi verebilmiştir. Çalışılan ilaç etken maddesinin ve dsDNA ile etkileşiminin miktar tayini için çeşitli voltametrik tayin yöntemleri geliştirilmiştir. Geliştirilen bütün yöntemler maddenin farmasötik dozaj formlarına uygulanmıştır. Son olarak, Amisülpirid ve DNA arasındaki etkileşimine Cu(II) iyonunun etkileşim etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the interaction of Amisulpride that belong to antipsychotic with double stranded DNA (dsDNA) structure was examined with electrochemical methods. For investigation of these interactions, electrochemical techniques (cyclic voltammetry and differential puls voltammetry ) was used. The difference in the experimental parameters (the concentration of studied drug, the concentration of dsDNA, and the interaction time of compound with DNA) was studied by measuring with DPV technique. The free drug-DNA interactions in electrochemical studies was investigated in oxidation directions. Oxidation of the drug and their binding mechanisms to DNA was clarified using the obtained informations with solid electrodes. The change in guanin signals that is observed after interaction of Amisulpride with dsDNA were explained by a possible damage of these drugs to the double helix form of dsDNA. Determination of the drugs and their interaction with dsDNA was performed different electrochemical techniques. All these developed methods was applied for the analysis of these drug in pharmaceutical dosage forms. Finally, the effect of some transition metal Cu(II) on the interaction between Amisulpride and DNA was examined.