Pseudomonas aeruginosa ve Pseudomonas putida mikroorganizmalarından yararlanılarak endüstriyel atık maddelerden rhamnolipid elde edilmesi
Rhamnolipid production by Pseudopmonas aeruginosa and Pseudomonas putida microorganism using from industrial wastes
  1. Tez No: 169300
  2. Yazar: MUSTAFA KAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VAHİT KONAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
I ÖZET Doktora Tezi PSEUDOMONAS AERUGINOSA VE PSEUDOMONAS PUTIDA MİKROORGANİZMALARINDAN YARARLANILARAK ENDÜSTRİYEL ATDK MADDELERDEN RHAMNOLİPİD ELDE EDİLMESİ Mustafa KAHYAOĞLU Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Genel Biyoloji Anabilim Dalı 2005, Sayfa : 71 Doğada bir çok bakteri, maya ve funguslar biyoyüzeyaktif maddeler sentezlemektedir. Biyoyüzeyaktif maddeler katı, sıvı ve gaz moleküller arasında yüzey ve iç yüzey gerilimi azaltabilen yüzey aktif bileşiklerdir. Genellikle Pseudomonas aeruginosa tarafından üretilen ve salman ramnoz şekeri içeren glikolipid yapısındaki biyoyüzeyaktif maddelere ramnolipid denilmektedir. Toprak ve denizlerde çözünmeyen organik kirleticilerin parçalanmasında yararlanılır. Çevre teknolojisi, tarım, gıda, eczacılık, kozmetik ve petrol endüstrisi gibi endüstriyel bir çok alanda kullanılır. Şeker pancarı melası, silempe ve peynir altı suyu endüstriyel atık maddelerdir. Melas, şilempe ve peynir altı suyu ülkemizde tarım endüstrinin en önemli kirleticileridir. Bu çalışmada melas şilempe ve peynir altı suyunda Pseudomonas aeruginosa DSM 50071 ve Pseudomonas putida tarafından ramnolipid biyoyüzeyaktif madde üretilmesi amaçlanmıştır. Yaptığımız çalışmada 90 saate melas'tan 0,78 gr/lt peynir altı suyundan 0,48 gr/lt ramnolipid biyoyüzeyaktif madde üretildiği, melas ve peynir altı suyunun kimyasal oksijen yüklerinin % 35-45 oranında azaldığı görülmüştür. Rhamnolipid karışımlarında Yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC) deki analizlerde melas ve peynir altı suyu ortamında mono ve di-ramnolipid'e sahip olduğu görülmüştür. Sonuç olarak bu atık maddeler yanında diğer atık maddelerde benzer ramnolipid üretimler yapılabilir. Bu çalışma gelecekteki araştırmalara yararlı sağlayacaktır. Anahtar Kelimeler : Biyoyüzeyaktif madde, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomona putida, Ramnolipid.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT PhD Thesis RHAMNOLIPID PRODUCTION BY PSEUDOPMONAS AERUGINOSA AND PSEUDOMONAS PUTtDA MICROORGANISM USING FROM INDUSTRIAL WASTES Mustafa KAHYAO?LU Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology 2005, Page : 71 Some bacteria, yeast and fungi are able to produce biosurfactants. Biosurfactants are surface active compunds capable of reducing surface and interfacial tension at the interfaces between liquids, solids and gases. Pseudomonas aeruginosa produces and secretes rhamnose containg glicolipid biosurfactants called rhamnolipid. They are useful in remediation of insoluble organic pollutions in soil and marine environmentals. There are also a large number of industrial uses such as enviromental technology, agriculture, food, pharmaceutical, cosnetic and oil industrial. Sugar beet molasses and silempe and cheeses whey, which were from industrial waste. Mollases, silempe and cheeses whey are one of the major pollutants by agricultural industry our country. This study was to biosurfactant as rhamnolipid production by Pseudomonas aeruginosa DSM 50071 and Pseudomonas putida from mollasses, silempe and cheeses whey. It was seen that amount of rhamnolipids biosurfactants are 0,78 grit in mollasses and 0,48 gr/lt in cheeses whey substrate. COD of mollasses and cheeses whey was reduced by % 35- 45 in 90 hour. In the analysis of High performance liquid chromatography in mollasses and cheeses whey medium mono-di rhamnolipid have been observed. As a result beside these waste substrate other waste substrate may give similar rhamnolipid production. It will be a good subject to study on that for future research. Key Words : Biosurfactans, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas putida, Rhamnolipid