Tedarik zincirinde alıcı-tedarikçi entegrasyonu ve tedarikçi açısından bir uygulama
Integration of customer-supplier in supply chain and application on the supplier side
- Tez No: 360975
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH MÜMTAZ DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gediz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Teknolojik gelişmelerin piyasadaki rekabeti artırmasıyla birlikte, içine kapalı işletme kültürü yetersiz hale gelmiş ve birliktelikler yani tedarik zincirleri önem kazanmıştır. Özellikle alıcı-tedarikçi ilişkileri özel bir öneme sahip olmuştur. Alıcı-tedarikçi ilişkilerini etkin ve güncel kılan en önemli konu, optimize edilmiş olan alıcı tedarikçi entegrasyonudur. Mal ve hizmetin ilk halinden, nihai tüketiciye ulaştığı son haline kadar zincire katkı veren tüm halkaların entegrasyonu zincirin başarısını belirlemektedir. Entegre edilen sistemin tamamını bir bütün gibi kabul eden ve sürekli olarak sahip olunan imkânların paylaşımını öngören ve sürekli iyileştirmeyi kendisine hedef edinen zincirler varlıklarını devam ettirebilmekte, hizmet verdikleri sektörlerde ön alabilmekte ve söz sahibi olabilmektedirler. Girdi ve çıktıların, tüm zincir boyunca kalite ve müşteri memnuniyeti gözetilerek kontrol altında tutulması zincirin rekabetçiliğini ve karlılığını artırır. Bunun için zincirindeki alıcı ve tedarikçiler arasındaki koordinasyonun verimliliği çok önemlidir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır; Birinci bölüm giriştir. Tezin ikinci bölümünde tedarik zincirinde temel kavramlar incelenerek tedarik, tedarikçi, tedarik zinciri, tedarik zinciri yönetimi, tedarik zinciri yönetiminin tarihsel gelişimi, iyi yönetilen bir tedarik zincirinin kazanımları ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde; Tedarik zincirinde Alıcı-Tedarikçi ilişkileri incelenmiştir. Rekabetçi ve işbirlikçi modeller ele alınarak aralarındaki farklar ve işbirliği modelinin üstünlüğü anlatılmıştır. İş birliği modelini benimseyen firmalarda alıcı-tedarikçi entegrasyonunun avantajları ortaya konmuştur. Dördüncü Bölümde; Tedarikçilerin tespiti, tedarikçiler arasında kalite yapısı uygun olanların onaylı tedarikçi olarak belirlenmesi ve periyodik olarak denetlenmesi ele alınmıştır. Beşinci ve son bölümde; ?Manisa alüminyum? firmasının tedarik zincirine dâhil olmadan önceki, tedarik zincirine dâhil olduktan sonraki ve ana firmayla entegrasyonundan sonra kalite anlayışındaki değişim ( iyileşme) ve bunun firmanın karlılığına net olarak yansıması ele alınmıştır. Kurumsal kimlik sahibi olmak isteyen firmaların emsalleri ile rekabet edebilmelerinin gerek ve yeter şartının (alıcı tedarikçi entegrasyonu sağlanmış ) etkin (optimizasyonu maksimum seviyede sağlanmış)bir tedarik zinciri yönetimine sahip olmalarına bağlıdır. Bu tez bir tedarik zincirine dâhil olmaları durumunda firmaların kazanımlarını ortaya koyması açısından önemlidir. Çünkü bir zincire dâhil olan firmalar tedarik zincirinde Alıcı-Tedarikçi ilişkilerine önem vererek işbirlikçi bir yapı oluştururlar. İş birliğini benimseyen alıcı ve tedarikçiler entegrasyona giderek müşteri odaklı, sürekli iyileştirilen bir sistemle müşterilere hizmet götürürler. Bu da onları kurumsal kimlik sahibi rekabetçi ve karlı birer firma haline getirir.
Özet (Çeviri)
With the increase of competition in the markets due to technological development and innovation. Self sufficient management culture has been insufficient. So partnerships, that is suuly chain, have been important. İn particular, customer-supplier relations have had special importance. The most important subject in customer-supplier relations is the customer-supplier integration at the maximum level of optimisation. Success of supply chain is achieved by contribution of integrated supply chain rings from the first state of goods and services till reaching end users. İntegrated into entire system as a whole owned facilities that accept and continuos sharing of assets in which chains are aiming to continuous improvement can survive, become authority and have a say in the line of work. To take ins and outs of goods undercontrol throughout the chain having quality and customer satisfaction increase the profit and competition. That is the reason why the productivity of coordination between customer and supplier is very important. This study consists of four sections; The first part is the introduction. İn The second part of the thesis by examining the conceptual framework, the historical development of supply, supplier, supply chain, supply chain management and well-managed supply gains are discussed. İn The third part of the thesis, buyer-supplier relationships are examined in the supply chain. Competitive and co-operative models are studied. The differences between them are advantages of cooperative models are stressed. The advantages of integration of buyer-supplier firms to adopt the model of cooperation have been revealed. The fourth chapter, identification of suppliers, suppliers of approved suppliers of quality between the determination of the structure and periodical control of appropriate ones have been discussed. The fifth and final chapter,“Manisa aluminum”company prior the supply chain, after joining supply chain and the chain of quality understanding after integration with the?main? company and reflection into profitability have been discassed. Companies desiving to have corparate identity can compete with similar companies (customer-supplier integration provided and optimisetion is at maximum level) depending on the necessary and sufficiend candition and to have very effective supply chain management. This thesis put forward the achievements of companies in a supply chain is important for the case to be included. Because the companies included in the supply chain, a chain with emphasis on buyer-supplier relations form a collaborative structure. Cooperation in the integration of buyers and suppliers to adopt an increasingly customer-oriented and cater to customers with a system that continuously improved. The competitiveness and profitability are the gains of companies in return.