Integration of quality function deployment with data envelopment analysis for supplier evaluation
Tedarikçi değerlendirmesi için kalite fonksiyonu yayılımı ile veri zarflama analizi entegrasyonu
  1. Tez No: 373694
  2. Yazar: MELİH ECE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüz rekabetçi iş çevresinde, işletmelerin amacı müşterilerin hızla değişen ihtiyaçlarını en kısa sürede karşılamaktır. Bu amacı gerçekleştirmede firmanın kendi operasyonlarının olduğu kadar tedarikçilerinin de performansı önemli rol oynamaktadır. Müşteri memnuniyetini sağlayacak ürün ve hizmetler geliştirmeye yönelik bir yöntem olan kalite fonksiyonu yayılımı (KFY) tedarik zincirinin her aşamasında müşteri beklentilerinin karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Bu çalışma, müşteri ihtiyaçlarını, alıcı firmanın teknik becerilerini ve şirketlerin tedarikçilerden beklediği özellikleri ele alarak tedarikçi değerlendirmesi için kapsamlı bir yöntem sunmayı amaçlamaktadır. Tedarikçilerin verimliliklerini hesaplamak için veri zarflama analizi (VZA) modelleri birbirleriyle bağlantılı kalite evi matrislerindeki bilgileri ve niceliksel performans ölçütleri kullanılarak üç aşamalı bir şekilde uygulanmaktadır. Önerilen yöntemde karar vericilerin sözel değerlendirmelerinin karar sürecine dahil edilmesinde bulanık küme teorisinden yararlanılmaktadır. Geliştirilen yaklaşımda, değerlendirme ölçütleri müşteri ihtiyaçlarının, firmanın teknik becerilerinin ve tedarikçi özelliklerinin bulunduğu seri halindeki kalite evi matrislerinden türetilmiştir. Müşteri beklentilerini teknik özelliklere dönüştüren kalite evi, KFY uygulamalarının en yaygın kullanılan matrisi olma özelliği taşımaktadır. Karar vericilerin yaptıkları farklı niteliksel değerlendirmeler bulanık küme teorisi yardımıyla sayısallaştırılarak birleştirilmiştir. Daha sonra, her bir aşamadaki ölçütlerin ağırlıkları ve son aşamada tedarikçilerin performans dereceleri, bulanık ve niceliksel verileri hesaba katabilen bir veri zarflama analizi modelinin yardımıyla elde edilmiştir. Önerilen KFY ve VZA tabanlı karar verme yaklaşımının uygulanması amacıyla Türkiye?de kurulmuş olan bir ecza-lojistik firmasının tedarikçileri gerçek veriler kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen tedarikçi değerlendirme sonuçları firma yetkililerine iletilmiştir. Bu sonuçlar ışığında, alınabilecek ortak önleyici tedbirleri belirlemek amacıyla ecza-lojistik firması yöneticileri tedarikçilerle birebir toplantılar düzenlemişlerdir. Alınan önlemlerin sağladığı ilk iyileşmelerden örnekler çalışmada verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In todays competitive market environment, organizations aim to respond to the fast-changing needs of customers as soon as possible. In order to achieve this goal, supplier performaces also play a key role as well as company?s own operations. Quality function deployment (QFD) is a technique which helps to meet the customer requirements in each step of supply chain by developing products and services for assuring the supplier satisfaction. This paper aims to propose a comprehensive methodology for supplier evaluation that enables customer requirements (CRs), buyer firm? s technical capabilities (TCs) and supplier characteristics (SCs) that companies request from suppliers to be taken into consideration. Data envelopment analysis (DEA) models are applied in three stages using the information from interrelated house of quality (HOQ) matrices and quantitative performance criteria to compute the efficiency scores of suppliers. The verbal assessments of decision makers are included in the decision process throughout the proposed methodology by utilizing the fuzzy set theory. In the developed approach, evaluation criteria are derived from the customers requirements, technical capabilities of firm, and supplier characteristics using a series of house of quality matrices. House of quality matrix, which translates the customer requirements into technical attributes of company, has one the most widespread applications in QFD process. Qualitative assessments made by a joint evaluation of decision making team, are subsequently translated into mathematical expressions by utilizing from fuzzy set theory. Further, a special variant of DEA model, which can take into account crisp and fuzzy data, is introduced to determine the importance weights of criteria at each step and the performance ratings of suppliers at last. Finally, the effectiveness of the proposed approach is supported by a real case study that pertains a pharmaceutical logistic company founded in Turkey. After the evaluation stage, managers individually arranged meetings with their suppliers to take corrective actions considering the results of the proposed methodology. The initial improvements after taking corrective actions are presented throughout the case study.