18Q'in Elektron saçılma form faktörlerinin hesaplanması
Calculations of electron scattering from factors from 18Q
- Tez No: 36099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAR ŞARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
18OİN ELEKTRON SAÇILMA FORM FAKTÖRLERİNİN HESAPLANMASI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Güleren ALBAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1995 ÖZ Bu çalışmada proton sayısı sihirli bir sayı olan I80'in Form Faktörleri hesaplanmıştır. Bu hesaplamalarda“Düzlem Dalga Born Yaklaşımı (PWBA)”kullanılmıştır. Bu yaklaşımda kısaca gelen ve giden elektron dalgalarının çekirdeğin Coulomb alanındaki bozulması ihmal edilir. Ayrıca elektron saçılmasında bazı nükleer modellere göre hesaplanan dalga fonksiyonlarını test etmekte kullanılan nükleer geçiş yük ve akım yoğunlukları da hesaplanmıştır. Bilim kodu : 4040401 Anahtar Kelimeler : Elektron saçılması, tesir kesiti, form faktör Sayfa adedi : 47 Tez Yöneticisi : DoçJDr. Başar ŞARER
Özet (Çeviri)
CALCULATIONS OF ELECTRON SCATTERING FORM FACTORS FROM 180 (M.Sc.Thesis) Güleren ALBAK GAZİ UNIVERSITY INSTrrUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1995 ABSTRACT In this study the Form Factors of even-even nucleus 180 are calculated. In the calculations“Plane Wave Born Approximation”is used. Briefly, in this approximation the distortion of the incoming and outgoing electron waves in the Coulomb field of the nucleus is neglected. Furthermore in the electron scattering, nuclear transition charge and current densities are calculated by some nuclear model in order to test the model wave functions. Science code : 4040401 Key words : Electron scattering, form factors, cross section Total number of pages : 47 Supervisor : Doç.Dr. Başar ŞARER