Yarı iletkenli sistemlerle enerjinin doğru akımla iletilmesi
The transmission of energy with semiconductor systems by direct current (CD)
- Tez No: 36101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
YARIİLETKENLİ SİSTEMLERLE ENERJİNİN DO?RU AKIMLA İLETİLMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) BAHTİYAR BAYMATOV GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAYIS 1995 ÖZ“Yüksek Lisans Tezi”olarak ele alınan“Yaniletkenli sistemlerle enerjinin doğru akımla iletilmesi”konusu sistemin kuruluş ve işletme harcamalarının oldukça düşük olması nedeni ile ilgi çekicidir. Bugüne kadar enerji iletiminde yaygın olarak kullanım alam bulan alternatif akımla bir karşılaştırma yapıldığında, doğru akımla enerji iletimi bir çok yönden üstünlükler sağlamaktadır. Bunların başlıcaları; kullanılan iletken sayısının az olması, daha az bir yalıtımın yeterli olması, güçlü taşıyıcı direklere ihtiyaç duyulmaması ve özellikle sistemin kuruluşundan sonraki, işletme sırasındaki kayıpların ve bakım harcamalarının azlığı nedeni ile gerçekten araştırmaya değer bir konudur. Elektrik enerjisi genel olarak üç fazlı alternatif akım olarak üretilip dağıtılmakla birlikte, yüksek akım ve gerilim kapasitesine sahip yarıiletken elemanların alternatif akımı doğru ve doğru akımı alternatif akıma kolaylıkla Idönüştürebilmeleri sonucu uzun mesafelere enerji iletiminde“Doğru Akımla Enerji İletimi”gündeme gelmiş ve oldukça yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Bir doğru akımla enerji iletim hattı, hat başı ve hat sonunda çevirici istasyonlardan meydana gelmektedir. Söz konusu doğru akım enerji iletim hatları, geleneksel alternatif akım hatlarına nazaran daha pahalıya mal olmaktadır. Doğru akımla enerji iletiminin bir başka uygulama şekli, iki alternatif akım sisteminin yer altından veya su altından birbirine bağlanmasıdır. Bu uygulamanın ilk örneği İsveç'teki 100 kv'lık 100 km uzunluğundaki su altı bağlantısıdır. Anahtar Kelimeler : Doğru akım, doğrultucu, doğrultma devreleri, enerji iletimi ve dağıtımı Bilim Kodu: 5001021 Sayfa Adedi: 97 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. İsmail COŞKUN
Özet (Çeviri)
THE TRANSMISSION OF ENERGY WITH SEMICONDUCTOR SYSTEMS BY DIRECT CURRENT (DC) (M.Sc. Thesis) Bakhtier BOIMATOV GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MAY 1995 ABSTRACT Thesis subject“The Transmission of Energy With Semiconductor Systems By Direct Current”is quite interesting, due to lower cost of installation and operation of system if it is compared which is commonly used, direct current transmission has advantages such as, smaller conductor size, thinner insulation, lighter carrier post and less installation and operation cost. Along with producing and distributing energy as 3 phase AC, owing to the ability of conductors, which have great current and voltage capability, to change AC into DC and back, in long distance energy transmission there hos come in presence the theme“Energy Transmission With DC”. A DC energy transmission line consists of inverter stations, which are situated at the beginning and ending points of line. In the comparison whith traditional AC lines, DC lines are expensive. IllAnother form of DC energy transmission application is underground or underwater connection of two AC systems. The first example of this application is 100 kV underwater connection in Sweden, vhich is 100 km Ions. Key words Science code Page Number Thesis Advisor : DC, Inverter, PWM, High Voltage DC Transmission. : 500 10 21 : 97 : Assoc.Prof.Dr. Ismail COŞKUN IV