Ecological footprint as an indicator for regional sustainable development: Turkey Bursa Kadikoy
Türkiye bursa kadıköy: Bölgesel sürdürülebilir kalkınma için bir göstergesi olarak ekolojik ayak izi
- Tez No: 361019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN CILIZ, YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Çevre Mühendisliği, Economics, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bir bölgenin sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesi için kullanılan yöntemler arasında, bir alanın sürdürülebilir bir şekilde gelişip gelişmediğini ölçen sürdürülebilir kalkınma başlıca gösterge olan ekolojik ayak iziyle, birlikte sürekli olarak önem kazanmaktadır. Bu çalışma, önemli yükselen ekonomilerden biri olan Türkiye'nin ekolojik ayak izini ölçme ve değerlendirmekte ayrıca aynı analizi Bursa ve Kadıköy için de yapmaktadır. Bursa ve Kadıköy yükselen bu coğrafyada en kalabalık bölgelerinden ikisi olmakla birlikte, tamamen farklı coğrafi özelliklere sahip durumdadırlar. Bursa hem kırsal hem de kentsel özellikleri taşırken Kadıköy en kalabalık kentsel bölge özelliği sergilemektedir. Bursa ve Kadıköy, benzerlik ve farklılık taşıyan karakteristik özellikleleri nedeni ile bu çalışmaya konu edilmişlerdir. 2002 yılında, Türkiye'de kişi başına düşen ekolojik ayak izi 5.78 küresel hektardı,2011 yılında Bursa'daki küresel hektar 3.49 iken, Türkiye'de bu 2011 yılına kadar 6.59 küresel hektar oranına yükselmiştir. Ayrıca, 3.78 küresel hektar olarak 2002 yılından itibaren 2011 yılına kadar 4.81 küresel hektara yükselen Türkiye'nin ekolojik açığı daha da kötüleşmiştir. Aynı anda Bursa'nın ekolojik açığı, 2011 yılında 1.69 küresel hektara ulaşarak Türkiye genelinde yeniden daha düşük olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca, Kadıköy`ün kişi başına karbon ekolojik ayak izi, Türkiye ve Bursa ile ilgili olan değerlere göre kıyaslandığında, en yüksek oran olan 2.362 küresel hektara ulaşmıştır. Son olarak, eko-verimlilik hesaplamasından performansının o dönem süresince genel olarak bir iyileşme kaydettiği anlaşılmaktadır, ama yeniden Bursa`da olduğundan 1149 ABD Dolar daha yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable development is constantly gaining ground among the methods which measure whether an area is developing in a sustainable way, with ecological footprint to be the major index for assessing of the sustainability of a region. As Turkey constitutes one of the major rising economies; this study calculates and analyzes its ecological footprint both with them of Bursa and Kadikoy. Bursa is both a rural and provincial city among the most developed regions of Turkey while Kadikoy is one of the most crowded rural counties. These similar and contradicting characteristics of both places were the reasons for their choice in this study. In 2002, the per capita ecological footprint of Turkey was 5.78 gha and by 2011 it increased to 6.59 gha while that of Bursa in 2011 was 3.49 gha. Additionally, the ecological deficit of Turkey worsened, as from 3.78 gha in 2002 it increased to 4.81 gha in 2011. Simultaneously the ecological deficit of Bursa was again lower than that of the whole Turkey reaching 1.69 gha in 2011. Moreover, the per capita carbon ecological footprint of Kadikoy reached the 2.362 gha being the highest compared to the respective ones of Turkey and Bursa. Finally, from the eco-efficiency calculation it is inferred that its performance noted an overall improvement during that period, but again that of Bursa was higher by 1149 US $.