Yenilebilir surfactanlar ile hazırlanmış gıda mikroemülsiyonları
Food microemülsions prepared by edible surfactants
  1. Tez No: 361029
  2. Yazar: RECEP AKIN UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tween60/Propanol/Metiloleat/Su sisteminde oluşan mikroemülsiyonun faz davranışı ve strüktürü incelendi. 25°C deki üçlü faz diyagramları titrasyon yöntemi ile çizildi. AT ile gösterilen toplam monofazik alan mikroemülsiyonun çözünürleştirme parametreleri olarak tanımlandı. Sistemde kullanılan surfaktan/kosurfaktan oranının mikroemülsiyonun toplam monofazik alanının şeklini ve derecesini değiştirdiği bulundu. İncelenen sistemler için en uygun surfaktan/kosurfaktan oranı 1/2 olarak saptandı. Etanol ve Poliglikol (PG) ün sisteme ilavesi monofazik alanın artmasına yol açarak sistemin faz davranışlarında değişmeye neden olduğu görüldü. Bu artış arayüzeyde oluşan surfaktan tabakasının esnekliği ile açıklanabilir. Viskozite ölçümleri sistemin su/yağ mikroemülsiyondan yağ/su mikroemülsiyona dönüştüğünü gösterir. İncelenmekte olan sistemlerin su miktarının artışı ile viskozitedeki artış su/yağ mikroemülsiyonundaki damlalar arasındaki etkileşmeye yol açan tanecik büyüklüklerindeki artıştan ileri gelebilir.
Özet (Çeviri)
Phase behavior and structure of the microemulsion system composed by Tween60/ Propanol/ Methyloleat/ Water system were studied. The pseudoternary phase diagrams were constructed by titration at 25°C. Total mono phase area of microemulsion, denoted by AT was described by the solubilization parameter. AT was found that the ratio of surfactant/cosurfactant affect the shape and extent of the total monophasic region. For the systems studied the optimum ratio of surfactant/cosurfactant was found to be as 1/2. The addition of ethanol and poliglicol (PG) caused the change in the phase behavior, increasing the total monophasic region. This can be interpreted by the flexibility of the surfactant film. The viscosity measurements indicates the inversion from w/o to o/w microemulsions. The increase in the viscosity of the system under consideration with the increase of water content may be due to the droplet sizes leading to the interaction between droplets.