Tank namlusu stabilizasyon sisteminin arduino ile uygulanması ve deneysel düzeneğinin hazırlanması'
Development of gun turret drive stabilization system with a microcontroller and implemention on a model tank
  1. Tez No: 361030
  2. Yazar: SALİM SONGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde veya gelecekte icra edilecek olan muharebelerde duran birliklerin yerine yüksek hareket kabiliyetine sahip birliklere ihtiyaç duyulacaktır. Birliklerin hareketli olması hem kolay hedef olmalarını engelleyecek hem icra edilecek olan harekâtın baskın etkisini arttıracaktır. Hareket halinde olan bir silah sistemi değişik/bozuk yol ve arazi şartlarında sürekli sarsılmakta veya konum değiştirmektedir. Bu durumda silah sistemlerini kullanan nişancıların sıhhatli atışlar yapmaları ve vuruş yüzdelerinin yüksek olması son derece zorlaşmaktadır. Hareket halinde olan bir silah sistemini kullanan nişancının sıhhatli atışlar yapmasını ve vuruş yüzdesinin yüksek olması maksadıyla silahın sürekli hedef bölgesinde ve sabit bir şekilde durması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays and in the future, high mobility combat troops will be needed instead of the steady troops in the battlefields. The mobility of troops improves the effect of incursion and prevent from becoming an easy target. Mobile gun systems move and vibrate easily because of rough land. Thus, shooting the target and increase the success of hitting target becomes more difficult for tank gunners. In order to improve the hitting target and shoot robust, the gun barrel on the turret of a mobile tank has to be stable in the target region.