Sosyal ve eğitsel işlevlerin otistik çocuklar için görselleştirilmesinde perspektif faktörü
The perspective factor in visualisation of social and educational functions for autistic children.
  1. Tez No: 361034
  2. Yazar: AHMET GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Örgün eğitim kurumlarında otistik bireylerin eğitim görmesi, kullanılan tekniklere bağlı olarak tatmin edici değildir. Bunun temel nedeni, otistik bireylerin ses ve simgelere dayanan öğreti tekniklerinden yeterince yararlanamamasıdır. Yapılan çalışmalar, görsel ögelerin bu bireylerin öğrenme becerilerinde önemli rol oynadığını göstermektedir. Özellikle üç boyutlu tasarımlarda ulaşılan nokta, oluşturulacak görsel zenginliğe katkıda bulunarak istenilen sonuca varılmasını sağlayabilir. Bu çalışmada, Autodesk Maya uygulaması kullanılarak iki çocuk karakter yaratılmıştır. Basit iletişim becerilerinin kazandırılması amacı ile sınıf ortamında oluşturulacak diyalogların animasyonlar kullanılarak anlatılmaya çalışılmıştır. Modelleme aşaması tamamlanmış ancak animasyon adımı tamamlanamamıştır. Ancak yaratılan karakterler ve uygulama ortamı, daha sonra yapılacak çalışmalar için bir altyapı oluşturabilecek biçimde tasarlanmıştır. Bu tez çalışması Trakya Üniversitesi'nde başlatılan daha geniş kapsamlı bir projenin adımlarından birini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Education of children with autism can not be satisfactory in formal education institutions due to techniques used. The source of the problem is that children have difficulties in understanding verbal and symbol based techniques. Studies show that visual elements play an important role in learning skills of these individuals. Especially the technological progress in three-dimensional designs can contribute to reach the desired results by visual richness. In this work, two children characters are created by Autodesk Maya application. Animation techniques are tried to be performed to teach the individuals simple basic communication skills in the environment of a classroom. Modeling steps are completed, but animation part of the work is not completed. Despite lack of animation, created characters and development environment are reusable for further steps of the main project. This thesis is one of the steps of a bigger main project initiated inTrakya University