Otomatik latis tabanlı ontoloji oluşturulması
Ontology-based automatic lattice creation
- Tez No: 361035
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ KILIÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tez çalışmasında Türkçe ve İngilizce dillerine dayanarak çift dilli ontolojik bir yapı oluşturulmaktadır. Ontolojinin matematiksel yapısı kavram latislerine dayanmaktadır. Ontolojilerin çok büyük olmaları ve elle oluşturulmalarının maliyetli olması nedeniyle, çalışmada sunulan kavramsal latis tabanlı ontoloji, bilgisayar ortamında otomatik olarak inşa edilmiştir. Latislerin otomatik oluşturulmasında Biçimsel Kavram Analizi (Formal Concept Analysis, FCA) algoritmaları kullanılmışır. Özellikle komşuluk latisleri ontolojinin şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Bu tez çalışmasına konu teşkil eden ve onun ürünü olan ontoloji, dil bilgisi olarak birbirlerinden çok farklı iki dil arasında anlamsal bir köprü olabilecektir. Bu yönüyle çalışma sonucunda elde edilen yapılar makine çevirilerinde de kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a bilingual ontological structure is developed restingon Turkish and English. The mathematical structure of the ontology rests on concept lattices. As ontologies are very big and constructing them manually can be expensive, the concept lattice-based ontology offered in the thesis is contructed automatically using computers. Formal Concept Analysis algorithms are used when constructing lattices. Neighborhood lattices play a particular role in the formation of the ontology. The ontology that is subject of this work and is a product of it could serve as a bridge between two grammatically very different languages. In this respect, the constructions that the work yield could be used in machine translation.