Sayısal arazi modelleri (SAM) ile tarihi kent siluetinin değerlendirilmesi
Evaluation of historical urban silhouette with digital terrain models
- Tez No: 361041
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADUMAN SAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Selimiye Camii tarihi Edirne kentinin en önemli nirengisi (Landmark) dir. Nirengiler en basit anlamda, kentin görsel yüzünde göze çarpan elemanlardır. Bunlar bulundukları ortamdan ve bu ortamı belirleyen görsel ögeler arasından sıyrılan, seçilir duruma gelen, hatırlanabilen ve farkındalık yaratan referans noktalarıdır. Nirengilerin bazıları kentsel dış peyzaj açısından belirleyici, bazıları da kentsel iç peyzajı şekillendiren ögelerdir. Dünyada çok az sayıda kentte nirengiler bu iki özelliği de bünyesinde barındırır. Unesco Dünya Mirasında yer alan Selimiye Camii'nin gerek kent silüeti içindeki yeri gerekse kentsel alanı şekillendirmesindeki etkisi bu anlamda tartışılmazdır. Ancak özellikle son dönemde Edirne'de özellikle Selimiye Camii silüetini gözetmeden gerçekleşen yapılaşma anlayışı, bu tartışılmaz değerdeki siluet etkisini büyük ölçüde tahrip etmiş ve etmekte olup acilen önlem alınmaz ise tamamen yok edecektir. Çalışma kapsamında, örnek olarak seçilen Edirne kent kimliğinin temel elemanlarından olan ve Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Selimiye Cami'nin gittikçe kaybolan siluetinin korunması için üç boyutlu sayısal arazi modeli kullanılarak, kent siluet modelleri oluşturulmuştur. Bu model aynı zamanda kentsel siluetin korunması ile ilgili olarak yapısal sınırlama getirilmesi konusunda da yasal zemini oluşturmaya katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Selimiye Mosque is the most important landmark of historical city of Edirne. Landmarks are noteworthy elements in visual face of a city as the most simple sense. These are reference points that generates awareness while they separate from their environment and from visual elements that identifies this environment, can be perceived and remembered. Some of the landmarks are remarkable in urban exterior landscape while some of them are in urban interior landscape. The landmarks that remarkable in both exterior and interior urban landscape exist in a very few city in the world. The effect of Selimiye Mosque that taking place in Unesco World Heritage, in both urban silhouette and shaping the urban area is unquestionable. However the settlement approach took place recently without considering the effect of Selimiye Mosque silhouette demolished this unquestionable value and continues to demolish till it abolishes if emergent precautions won't be taken. In the case study of Selimiye Mosque which in Unesco World Heritage list, urban silhouettes models will be presented over 3 dimensional city model in order to protect the disappearing city silhouette. It is aimed to reveal the reasons of structural precautions in both legal and planning dimensions in this study.