Optıcal propertıes of Co:ZnO thın fılms
Co katkılı ZnO ince filmlerin optik özellikleri
- Tez No: 361052
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fagot Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, farklı molarite ve sıcaklıklarda ZnO ince filmler asetonla temizlenmiş mikroskop camlar üzerine spin kaplama yöntemiyle kaplanmıştır. Farklı yüzdelerde Kobalt (Co) katkılanmış ZnO ince filmler 250ºC'de kurutma yapıldıktan sonra, 600ºC'de tavlanmıştır. Elde edilen filmlere ait optik özellikler belirlenmeye çalışılmıştır. Giriş bölümünden sonraki ikinci bölümde optoelektronik endüstri, ince filmler kullanım alanları, kobalt katkılarının kullanım alanları, örgü vektörleri, amorf yapılar, tavlama teknikleri ve kristal yapılar hakkında kısa bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ince film üretme teknikleri ifade edilmiş ve çalışmanın deneysel olan dördüncü bölümünde 0.5 M saf ve farklı oranlarda (%0-100) Co katkılanmış ZnO ince filmlerin üretim aşamaları ile yapısal ve optik özelliklerini ifade eden (XRD, SEM, UV-Vis spektrumlarına ait) sonuçlar verilmiş ve yorumlanmışlardır. Çalışmanın son kısmında ileri çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis pure and Co doped ZnO thin films in 0.5 M value have been prepared using spin coater on microscope glass and their optical and mechanical properties have been investigated. Characterization processes have been performed with the help of XRD, SEM and UV-Vis spectrometers. After the introductory chapter, we have briefly introduced the optoelectronic industry, applications of the thin films, amorphous and crystal structure, annealing techniques. Chapter three is dedicated to the methods that are being used in the production of the thin films. In the chapter four experimental results related to the Co:ZnO films produced have been summarised and interpreted. Chapter five gives a brief summary and a proposal for future works.