Atık mermer bulamacının reaktif pudra betonunun mekanik özelliklerine etkisi
Effects of waste marble paste to mechanical behaviors of reactive powder concrete
- Tez No: 361053
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada atık mermer bulamacının Reaktif pudra betonunda (RPB) kullanılması incelenmiştir. Mermer endüstrisinde mermer işleme sırasında bulamaç olarak ortaya çıkan yaklaşık 50 mikronun altındaki atıklar kullanılmıştır. Bu atıklar ilk olarak kuvars pudrası yerine ve daha sonra ise çimento ile 6 farklı oranda (%5, 10, 15, 20, 25, 30) ikameli olarak kullanılmıştır. Numuneler üzerinde basınç ve eğilme dayanımı, kırılma tokluğu, ultra ses geçiş hızı, Schmidt test çekici deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak kuvars pudrası yerine mermer bulamacı kullanılması mekanik özellikler üzerinde kayda değer bir etki yapmamıştır. Bununla birlikte çimento ile ikameli kullanılan mermer bulamacı reaktif pudra betonunun mekanik özelliklerini bir miktar olumsuz etkilemiştir. Birim maliyet yönünden bulamaç kullanılması ekonomiklik sağlamaktadır. Ayrıca mermer bulamaç atıklarının yapı malzemesi olarak değerlendirilmesi çevresel yönden olumlu çarpan etkisine sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this paper, we studied about using waste marble paste as an ingredient in Reactive Powder Concrete (RPC). Wastes marble that are smaller than 50 μ were used for experiments. First of all, waste marble was used instead of quartz powder and after this we used waste marble paste in cement with 6 different proportions alternately (%5, % 10, % 15, % 20, % 25, % 30). Experiments such as; flexure and compressive strength, fracture toughness, Schmidt hammer test and ultrasonic test were carried out. Using waste marble paste instead of quartz powder did not make any remarkable change on mechanical properties. However; waste marble paste used in cement has negative effect on mechanical properties of RPC. Using waste marble paste is more economical In terms of cost. Also, waste marble paste that is used as structural material makes positive multiplier effect for environment