Modifiye edilmiş perlit ve zeolit ile ağır metal giderim çalışmaları
Removal studies of heavy netal with modified perlite and zeolite
- Tez No: 361055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUDE ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, atık sularda sıkça rastlanan ağır metallerin doğal maddeler ile adsoprsiyonları incelenmiştir. Otomotiv sanayii atık sularında sıkça rastlanan ağır metaller arasında Cd+2, Pb+2, Zn+2 bileşikleri başta gelmektedir. Atık sulardan ağır metallerin giderilmesinde adsorpsiyon ile çeşitli giderim yöntemleri dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Adsorpsiyon ile giderim metodu en ekonomik giderim yöntemlerinden biridir ve giderim yüzdesi olarak yüksek başarı oranları sağlamaktadır. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen deneysel çalışmaların, otomotiv sanayisine ait atık sular üzerinde yapılacak modelleme çalışmalarına ışık tutması beklenmektedir. Sonuç olarak tavsiye edilen atık sulardan ağır metal giderimi için doğal maddeler ile adsoprsiyon yönteminin diğer yöntemlere göre daha ekonomik ve daha başarılı olduğudur.
Özet (Çeviri)
In this study, adsoprtion of the common heavy metals in the waste water with natural substances. Cd+2, Pb+2, Zn+2 heavy metals are fermost which are common in waste waters of automotive industry. Several adsorption methods commonly used in the world for removing of heavy metals in waste waters. Adsorption method is one of the economic removing methods and has a great success rate. In the laboratory of the performed experimental studies, the automotive industry to belong to the waste waters will be held on the modeling light is expected. As a result, the recommended waste water of heavy metal removal with natural ingredients adsoprsiyon method compared to other methods, more economical and more successful it is.