Çelik ve polipropilen liflerin yalın ve konbinasyonlu olarak sifcon'da kullanılması
The effect of steel and polypropylene fibers as combination and single use sifcon
- Tez No: 361054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çimento bulamacı infiltre edilmiş lifli beton (SİFCON) ile ilgili farklı çalışmalar bulunmasına rağmen normal betonlara göre oldukça az olduğu görülmektedir. Dünyada özellikle de Avrupa'da konuyla ilgili yapılan çalışmalar ülkemize göre fazla yapılmakta ve gün geçtikçe artmaktadır. Geleneksel betonlara göre, üstün mekanik ve durabilite özellikleri, farklı bileşenleri ve üretim tekniğiyle öne çıkmaktadır. Bu haliyle SİFCON, günümüz için hala güncel bir çalışma konusu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada SİFCON' da genel olarak kullanılan iki ucu kancalı liften farklı olarak, farklı geometriye ve malzeme yapısına sahip liflerin, SİFCON' nun mekanik ve fiziksel özelliklerine etkisi incelenmiştir. Bu amaç için numuneler üzerinde basınç ve eğilme dayanımı, kırılma tokluğu, ultrases geçiş hızı, schimdt test çekici deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak, mekanik özellikler üzerinde çelik liflerin polipropilen liflere göre daha iyi olduğu, birim dayanım maliyet yönünden incelendiğinde ise dalgalı geometriye sahip çelik lifin daha ekonomik olduğu görülmüştür. Korozyon riskinin yüksek olduğu yerlerde ise daha düşük dayanıma sahip olmasına rağmen polipropilen liflerin kullanımını uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although there are different studies about cement slurry infiltrated fiber concrete (SIFCON) it is observed rarely compared to regular concrete. There are more studies in Europe compared to Turkey and it is increasing day by day. It has superior mechanical and durability properties and stands out with the different components and production techniques. SIFCON emerges as an actual subject of study in its current form. In this study the affect of the different geometry and the material structure of the fibers (unlike the two ended hook fibers generally used in SIFCON) to the mechanical and physical properties of SIFCON are investigated. For this purpose samples are subjected to tests regarding pressure and flexibility, fracture toughness, ultrasonic pulse velocity, schmidt hardness scale. As a result the mechanical properties of steel fibers having the wavy geometry, had better results than polypropylene fibers when analyzed in terms of unit cost of strength, was found to be more economical. Despite the lower strength, the use of polypropylene fibers was found to be appropriate where there is a high risk of corrosion.