Alucra Orman İşletme Şefliğinin sosyo – ekonomik koşullara göre zamansal değişiminin belirlenmesi
Determination of temporal changes by Alucra Foresty Enterprise socio-economic conditions
- Tez No: 361089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Teknoloji çağımızın en büyük gücü haline gelmiştir. Bilim dünyası da bu gücün farkındadır. Bu gücün farkında olan bilim dünyası yapmış olduğu çalışmaların hemen hemen hepsinde bu gücü kullanmaktadır. Teknoloji sayesinde bilim adamları yaptıkları çalışmalarda çok daha gerçeğe yakın ve hata oranı daha az sonuçlar elde ediyor. Bilgi üretmek daha kolay ve hızlı hale gelmiştir. Teknoloji sayesinde ormanların planlaması da kısa sürede daha kolay hale gelmiştir. Orman birçok canlı ve cansız varlıktan oluşmaktadır. Ormanların planlamasının temelini orman amenajman planları oluşturmaktadır. Amenajman planlarında en fazla coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ve uzaktan algılama tekniklerinden faydalanmaktadır. Bu çalışmada, Alucra Orman İşletme Şefliği orman amenajman planlarından yararlanarak 1987 ve 2013 yılları arasında orman yapısında ve diğer arazi kullanım sınıflarında meydana gelen değişimler zamansal ve konumsal olarak incelenmiştir. Bunun için amenajman planlarındaki meşcere haritalarından yararlanılarak konumsal veri tabanı oluşturulmuştur. Bu değişimler arazi kullanım sınıfları, çağ sınıfları ve kapalılık sınıfları parametreleriyle ortaya koyulmuştur. Bir de yerleşim yerlerinin etrafına atılan zonlarla nüfus değişiminin ormanlara etkisine bakılmıştır. Buna göre toplam orman alanı 135590.5 ha'dır. Alucra Orman İşletme Şefliği genelinde 1987 yılında orman alnın %38.5'i ziraat, %30.9'u orman toprağı (OT), %20.7'si bozuk orman, %8.3'ü verimli orman, %0.9'u iskân ve %0.4'ü diğer alanlardan oluşmaktadır. 2013 yılında ise şeflik alanın %45.9'u OT, %18.3'ü verimli orman, %17.5'i ziraat, %17'si bozuk orman, %0.9'u iskân ve %0.4'ü de diğer alanlardan oluşmaktadır. Bu bağlamda Alucra Orman İşletme Şefliği genelinde 1987- 2013 yılları arasında verimli ormanlarda %9.9 artış, bozuk ormanlarda %3.9 azalma, orman toprağı alanında %15 artış, ziraat alanlarında %21 azalma ve iskân alanlarında da %0.1'lik bir azalma görülmüştür. En fazla artış OT alanlarında olmuştur. Verimli orman alanları da artmıştır. İskân, ziraat ve bozuk orman alanları azalmıştır. Bir de nüfus genel olarak azalmıştır. Alucra Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde bulunan yerleşim yerleri nüfusu 1990 yılında 22158 iken 2013 yılında nüfus 9811'e gerilemiştir. Bu azalmada orman alanlarının artmasında etkili olmuştur. Yerleşim yerleri etrafına belli aralıklarla atmış olduğumuz zonlar sonucunda nüfusun azalmasının ormanlara etkisi ortaya koyulmuştur. Bunun sonucunda özellikle ziraat alanlarının azaldığı ve orman alanlarının arttığı görülmektedir. Sonuç olarak, çalışma alanında, konumsal veri tabanı sayesinde Alucra Orman İşletme Şefliği orman kaynakları ve diğer arazi kullanımlarının zamansal değişimleri 1987- 2013 yılları arasında belirlenmiş ve düzenli ormancılık faaliyetleri, sosyal baskı ve demografik etmenlere bağlı olarak orman kaynaklarının yapısı ve alan kullanım deseninin zaman içerisinde önemli derecede değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology has become the biggest power of our times. The science word is aware of this power, too. The science word aware of this power has been using this power almost in its entire works. Thanks to the technology, scientists are more close to the reality and also gain wrong results in a less average. In addition, with the help of technology, the planning of the forests can be done in shorter time. The Forest consists of many living and non-living beings. Forest Management is at the bases of forest planning. In management planning, there are mostly benefited from the geographical information system (GIS) and remote sensing system. In this study, it has been studied the changes having happened in forest structure and in other land use classifications in years between 1987 and 2013 according to time and conditions with the help of Management planning in Alucra Forest Operation Directorate. For this reason, stand maps in Management planning have been used to set up positional data base. These changes are produced by land use classifications, period classes and closeness classes. The effects of population exchanges and zons removed near settled area on forests are also being studied. According to this, sum of the forest area is 135590.5 ha. In 1987, forest in Alucra Forest Operation Directorate consist of areas, of which belongs to 38.5% for agriculture, 30.9% for forest opening, 20.7% for defective forest, 8.3% for productive forest, 0.9% for inhabiting and 0.4% for others. But in 2013, the areas of Directorate consist of 45.9% as forest land, 18.3% as productive forest, 17.5% as agriculture, 17% as defective forest, 0.9% as inhabiting and 0.4% as other areas. With regards of this result, between the years 1987 and 2013, there have been some changes as 9.9% increase in productive forest land, 3.9% decrease in defective forest land, 15% increase in forest opening, 21% decrease in agriculture land, and 0.1% decrease in inhabiting land in the forest of Alucra Forest Operation Directorate. The most amount of increase is seen in the forest opening. Productive forest land has also increased. Areas of inhabiting, agriculture and defective forest lands are seen to be decreased. And also the population has decreased. While the number of population settled in the boundaries of Forest Operation Directorate was 22158 in 1990, it has decreased to 9811 in 2013. In this decrease, the increase of forest areas is to be affective. The zons removed around settled areas at certain intervals have resulted in decrease of population, which shows the effects of decreased population on forest. Therefore, especially decrease in agriculture land and increase in forest area are seen. To sum up, with respect to study work, thanks to conditional data base, forest sources and other land use classifications of Alucra Forest Operation Directorate are being determined according to time changes occurred between the years of 1987 and 2013. And it is found that structure of forest sources and land use classifications have changed in a respectable degree due to the regular forestry activities, social pressure and demographic factors.