Genişletilmiş armendariz halkakalr üzerine
On extended armendari̇z rings
- Tez No: 361102
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KAYNARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışma için gerekli kavramların tanımları ve bazı teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümün birinci kısmında, α-skew Armendariz halkalar tanıtılarak bir halkanın α-skew Armendariz olması için bazı karakterizasyonlar verilmiştir. İkinci kısmında, α-skew Armendariz halka sınıfının diğer halka sınıflarıyla olan ilişkileri incelenmiştir. Üçüncü kısımda, α-Armendariz halka sınıfı tanıtılarak bazı özellikleri incelenmiştir. Son olarak dördüncü kısımda α-Armendariz halkaların diğer halka sınıflarıyla arasındaki ilişkiler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three basic chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter introduces preliminaries, definitions and necessary theorems that will be required for later use. Im the first part of the third chapter, by introducing α-skew Armendariz ring. In the second part, relationships between α-skew Armendariz rings and other rings are invastigated. In the third part, the proporties of these rings are studied by presenting the class of α-skew Armendariz ring. Finally, the fourth section is devoted to showing the relatiomships between α-skew Armendariz and other rings.