Bulanık mantık kontrollü üç seviyeli diyot kenetlemeli d-statkom tasarımı ve simülasyonu
Fuzzy logic controlled three-level diode-clamped d-statcom design and simulation
- Tez No: 361124
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, dağıtım şebekelerinde gerilim regülasyonu ve yük kompanzasyonu için ± 55 kVAr gücünde üç seviyeli diyot kenetlemeli dağıtım statik senkron kompanzatör (D-STATKOM) tasarlanmış ve Matlab/Simulink ortamında benzetimi yapılmıştır. Tasarlanan D-STATKOM üç seviyeli diyot kenetlemeli invertör yapısında ve invertör kısmı faz kaydırmalı taşıyıcıya sahip sinüzoidal darbe genişlik modülasyonu (CPS-SPWM) ile sürülmektedir. D-STATKOM kontrol ünitesi senkron referans çatı altında, doğru akım hat (DA-hat) gerilimi denetleyici, alternatif (AA) gerilim denetleyici ve akım denetleyici olmak üzere üç alt kontrol ünitesinden oluşmaktadır. Bu kontrol ünitelerinde toplamda 4 adet PI denetleyici kullanılmaktadır. Bu tezde ilk olarak D-STATKOM gerilim regülasyonu sonrada yük kompanzasyonu için modellenmiştir. Bu modeller üzerinde klasik PI, 25 kurallı ve 49 kurallı bulanık PI denetleyicilerin performansları oturma zamanına göre birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Gerilim regülasyonu modelinde, DA-hat geriliminin düzenlemesi ve ortak bağlantı noktası (OBN) geriliminin düzenlemesi için en iyi performansı 49 kural tabanlı bulanık PI kontrolörle sağlandığı gözlemlenmiştir. Yük kompanzasyonu modelinde ise DA-hat gerilimi düzenlenmesi için 25 ve 49 kural tabanlı bulanık PI kontrolörlerin klasik PI kontrolörden daha iyi performansa sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, for voltage regulation and load compensation in the distribution networks, distribution static synchronous compensator (D-STATCOM) that has diode clamped with three levels and that is in the power of ± 55 kVAr was designed and its simulation was carried out in the medium of Matlab/Simulink. D-STATCOM designed is driven by sinusoidal pulse width modulation (CPS-SPWM) that is in the structure of inverter with diode clamped that has three levels and whose inverter has a phase-shift carrier. D-STATCOM control unit consists of three sub-control units under the synchronous reference frame; DA-line voltage controller, AA voltage controller, and current controller. In these control units totally 4 pieces of controllers are used. In this thesis, D-STATCOM was first modeled for voltage regulation and then for load composition. On these models, the performances of classic PI and the fuzzy PI controllers with 25 rules and 49 rules were compared to each other according to the criteria of time to sit down. In the model of voltage regulation, for regulating DA-line voltage and OBN voltage, it was observed that the best performance was provided with 49 rule based fuzzy PI controller. In the model of load composition, for regulating DA-line voltage, it was observed that 25 and 49 rule based fuzzy PI controllers had better performance than classic PI controller.