TiO2 modifiye elektrotların elektrokimyasal ve foto-elektrokimyasal sensör olarak kullanımı
Use of TiO2 modified electrodes as electrochemical and photo-electrochemical sensor
- Tez No: 361129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında flor katkılı kalay oksit elektrot (FTO) yüzeyine TiO2 ince bir tabaka olarak kaplanmış ve FTO yüzeyi TiO2 ile modifiye edilmiştir. Modifiye elektrotların parasetamol tayinlerinde kullanımları elektrokimyasal ve fotoelektrokimyasal olarak incelenmiştir. Modifiye elektrotların cevabını etkileyen parametreler belirlenmiştir. Modifiye elektrotlar ile parasetamol için elde edilen fotoakım değerleri elektrokimyasal olarak elde edilenden daha yüksektir. Elde edilen sonuçlar TiO2 modifiye elektrotların fotoelektrokimyasal sensör olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the surface of fluorine-doped tin oxide electrode (FTO) was coated with TiO2 and FTO surface has been modified with TiO2. Modified electrodes have been used determination of paracetamol by electrochemical and photoelectrochemical method. Parameters affecting the response of modified electrodes were investigated. Photocurrent value for parasetamol obtained by the modified electrodes are higher than the value obtained electrochemically. The results showed that TiO2 modified electrodes can be used as a photoelectrochemical sensor.