Fren balatalarında uzun boyutlu karbon elyaf kullanımının araştırılması
Investigate of long-dimension-carbon fiber usage in brake linings
  1. Tez No: 361131
  2. Yazar: ABDULLAH MALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada; takviye malzemesi olarak kullanılan karbon elyaf farklı boyutlarda ve farklı kütlesel miktarlarda balata kompozisyonunda kullanılmış ve karbon elyaf katkılı balatalar üretilmiştir. Üretilen balataların, disk fren test cihazında sürtünme testleri yapılmış ve elde edilen verilerle zamana bağlı sürtünme katsayısı-sıcaklık grafikleri oluşturularak sürtünme tarama belirleme testi (Friction Assessment and Screening Test-FAST) ile performansları değerlendirilmiştir. Üretilen numunelerin sürtünen yüzeylerinin mikro yapıları Scanning Electron Microscope (SEM) analiziyle incelenmiştir. Numunelerin sürtünme ve aşınma karakteristiklerini etkileyen faktörlerden yoğunluk, özgül aşınma, yüzey pürüzlülüğü ve sertlik değerleri ölçülerek fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Testlerin sonuçlarına göre yüksek sürtünme katsayıları elde edilmiştir. Üretilen balataların standartlara uygun olduğu ve karbon elyafın takviye malzemesi olarak balatada kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, different size and mass amount of carbon fiber used as reinforcement material were added in brake lining compositions and brake linings mixed carbon fiber were produced. The friction tests of produced brake linings in disc brake test device were performed and their performance were determined with Friction Assessment and Screening Test-FAST by composing friction coefficient- temperature graphics with obtained data. Micro structures of frictional surface of manufacturing samples were investigated by Scanning Electron Microscope (SEM) analysis.Their physical and mechanical properties were determined by measuring the data of density, specific wear, surface roughness and hardness which are factors affect friction and wear charactarizations. High friction coefficients were obtained according to the results of tests. It was determined that the brake linings were produced according to standarts and carbon fiber could be used in brake lining as reinforcement material.