Dikdörtgen kesitli olmayan perdelerin davranışı ve tasarım esasları
Behavior and design fundamentals of non-rectangular shear walls
- Tez No: 361132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Betonarme perdeler yatay yük etkisi altında kat yer değiştirmelerinin sınırlandırılması bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle deprem bölgelerinde hem yapının güvenliğini sağlamak hem de yer değiştirmeleri sınırlandırarak yapısal olmayan elemanlarda oluşacak hasarları azaltması açısından etkili davrandıkları belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında, DBYBHY (2007)'ye göre tasarımı yapılan, U ve H şekilli betonarme perdelerin farklı yatay yükleme ve burulma etkileri altındaki doğrusal ve doğrusal olmayan davranışı, sonlu eleman metodunu kullanan ANSYS yazılımı ile incelenmiştir. Bunun için öncelikle, ANSYS programı kullanılarak betonarme elemanların nasıl modelleneceği, malzeme davranışına ilişkin kabuller ile modellemede dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar belirtilmiştir. Bu amaçla laboratuar ortamında denenmiş H şekilli betonarme perde verileri kullanılarak oluşturulan modelin, ANSYS yazılımı ile doğrusal ve doğrusal olmayan analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın devamında U şekilli betonarme perde, farklı yön ve değerlerdeki yatay yük etkileri altında analiz edilmiş, perdeye ait deformasyon şekilleri, yük-deplasman eğrileri ve moment-eğrilik ilişkileri verilerek dikdörtgen kesitli olmayan betonarme perdelerin inelastik davranışı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Reinforced shear walls with the effect of lateral load have an importance with regards to restrictions of floor displacement. It has been determined the efficiency of reinforced shear walls in providing the construction safety, decreasing the displacement and the damage of non-structured elements in seismic zones. In this study, linear and non-linear behavior of H and U shaped walls (designed according to DBYBHY, 2007) under the effects of different horizontal load and torsion were evaluated. This behavior was analysed by ANSYS software using finite element analysis. Fundementals of modeling, behavior of the materials and how to model the reinforced shear walls have been clarified using ANSYS software. For this purpose; linear and non-linear analysis of the modeling designed from the data of H shaped reinforced walls in labratory was performed. Analysing the U shaped walls under the lateral loads in different directions; deformations, load-displacement and moment-curvature diagrams of the walls were obtained as well. In conclusion, inelastic behavior of non-rectangular shear walls presented.