Ditopolojik doku uzaylarının wallman-tip kompaktlaştırması
The wallman-type compactification of ditopological texture spaces
  1. Tez No: 361161
  2. Yazar: KÜBRA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, ditopolojik doku uzayları için Wallman-tip kompaktlaştırmanın elde edilmesini sağlayan yeni bir yaklaşım sunulmuştur. Daha önce yapılan çalışmalarda, ditopolojik doku uzaylarının tek nokta kompaklaştırması yapılmış ve disüzgeç kavramı tanımlanarak bu kavram yardımıyla Wallman kompaktlaştırması elde edilmiştir. Bu çalışmada, diğer çalışmadan farklı olarak genel topoloji de iyi bilinen normal taban kavramı ditopolojik doku uzaylarına taşınmış ve bu normal taban yardımıyla bir Wallman-tip kompaktlaştırma olan (S^*,S^*,τ^*,κ^*) ditopolojik doku uzayı tanımlanmıştır. Ayrıca, bu ditopolojik doku uzayının dikompakt olup olmadığı incelenmiştir. Bu çalışmada, ditopolojik doku uzayları için Wallman-tip kompaktlaştırmanın elde edilmesini sağlayan yeni bir yaklaşım sunulmuştur. Daha önce yapılan çalışmalarda, ditopolojik doku uzaylarının tek nokta kompaklaştırması yapılmış ve disüzgeç kavramı tanımlanarak bu kavram yardımıyla Wallman kompaktlaştırması elde edilmiştir. Bu çalışmada, diğer çalışmadan farklı olarak genel topoloji de iyi bilinen normal taban kavramı ditopolojik doku uzaylarına taşınmış ve bu normal taban yardımıyla bir Wallman-tip kompaktlaştırma olan (S^*,S^*,τ^*,κ^*) ditopolojik doku uzayı tanımlanmıştır. Ayrıca, bu ditopolojik doku uzayının dikompakt olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is presented a new approach providing to get Wallman-type compactification of ditopological texture space. In previous studies, one-point compactification of ditopological texture space was made and Wallman type compactification was gotten with the help of this concepts by defining concepts of difilter . In this study, as distinct from the other study, the concept of normal base well-known in general topology is relocated to ditopological texture space and by via of the normal base, (S^*,S^*,τ^*,κ^* ) ditopological texture, which is a Wallman type compactification, is defined. In adddition, the ditopological texture space is examined wheather dicompact or not.