Ditopolojik doku uzaylarında bağlantılılık
Connectedness in ditopological texture spaces
- Tez No: 392071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, daha önceki yıllarda tanımlanmış olan ditopolojik uzaylardaki bağlantılılık, lokal bağlantılılık ve total bağlantılılık kavramlarına yer verildi. Diğerlerinden farklı olarak bağlantılı ve yoğun bir alt kümeye sahip olan ditopolojik doku uzayının da bağlantılı olduğu, lokal bağlantılı bir ditopolojik doku uzayının sürekli ve açık bir difonksiyon altındaki görüntüsünün de lokal bağlantılı olduğu ve herhangi bir ditopolojik doku uzayın Z bileşeninin homeomorfizm altındaki görüntüsünün de bileşen olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, connectedness, local connectedness and total connectedness concepts of connectedness in ditopological spaces, defined in previous years, is presented. Then it is shown that ditopological texture spaces which has a dense subset is connected. Moreover, it is shown that continues and open difunction of a local connected ditopological texture space is local connected. Finally, it is shown that image under homeomorfizm of Z-component of any ditopological texture space is component.