Yapıştırıcıyla birleştirilmiş bağlantılarda malzeme genişliğinin ve kalınlığının bağlantının yük taşıma kapasitesine etkisi
The effect of the adherend width and thickness on the strength of adhesively bonded joint
  1. Tez No: 361167
  2. Yazar: KÜRŞAT GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik ve Mukavemet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapıştırıcı teknolojisinin hızlı gelişmesi sayesinde, yapıştırma bağlantıları; güvenli bağlantının gerekli olduğu otomotiv, uçak ve uzay sanayi gibi sektörlerde vidalama, kaynak, perçin ve lehimleme gibi geleneksel yöntemlerin yerine kullanılmaktadır. Yapıştırma bağlantıları; gerilme dağılımlarının düzgün olması, farklı malzemeleri birleştirmede kullanılması, yüksek yorulma dayanımı ve sızdırmazlık gibi avantajları nedeniyle tercih edilmektedir. Sunulan çalışmada, çeki yüküne maruz farklı genişlik-bindirme uzunluğuna ve kalınlığa sahip malzemeler kullanılarak elde edilen farklı tek tesirli bağlantı konfigrasyonunun mekanik özellikleri deneysel ve nümerik olarak incelenmiştir. Bindirme bölgesinde yapıştırma alanı sabit tutularak elde edilen tek tesirli bağlantı geometrisinde, genişliğin artırılması ile bindirme uzunluğu artırılması karşılaştırıldığında, genişliğin artırılması bağlantının yük taşıma kapasitesini daha fazla artırdığı görülmüştür. Yapıştırma alanı dikdörtgenden kareye doğru gidildikçe bağlantının hasar yükü arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca yapıştırılan malzeme kalınlığının değişmesi ve alt ve üst malzeme kalınlıklarının farklı olması, bindirme bölgesinin uçlarında meydana gelen gerilme dağılımlarını değiştirdiği ve bununla birlikte deneylerden elde edilen bağlantının hasar yükünü etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Beacuse of the rapid development of adhesive technology, adhesive joints are increasingly being used in place of traditional mechanical fasteners, such as bolt, rivet, weld, and solder, in sectors where highly reliable joints are necessary such as automotive, aerospace and space. Adhesively bonded joints are preferred due to their advantages such as formation of uniform stress distribution upon loading, ability to join different materials, high fatigue resistance, and impermeability. In the present study, mechanical properties of different single lap joint configurations with different adherent width-overlap length and different thickness values subjected to tensile loading were investigated experimentally and numerically. In single lap joint geometries, increasing the adherent width raises the load-carrying capacity of the joints higher when compared to increasing overlap length. The failure load value of the joint increases as the area of bonding varies from rectangle to square. In addition, It was observed that, in single-lap joint geometry, variation in the thickness of the adherend and the use of lower and upper adherends with different thickness values changed the stress concentrations at the edges of the overlap regions affecting the experimental failure load of the joints.