Tam değişken yorulma yüküne maruz yapıştırıcıyla birleştirilmiş bağlantılarda yapıştırılan malzeme kalınlığı etkisinin incelenmesi
Effects of adherend material thickness on the adhesively bonded joints subject to full variable fatigue load
  1. Tez No: 664865
  2. Yazar: RESÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapıştırıcıyla birleştirilmiş bağlantılar birçok mühendislik uygulamalarında kullanılmakta olup, günümüzde en önemli kullanım alanları havacılık, uzay ve otomotiv sektörleridir. Havacılıkta kullanılan yapıştırma bağlantıları genellikle dinamik yüklemeye maruz kalmaktadır. Bu tarz yüklemelere maruz kalan yapıştırıcıyla birleştirilmiş tek tesirli bağlantılarda yapıştırıcı ve yapıştırılan malzeme kalınlığı bağlantının hasar yükü açısından önemli bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışmasında, 2, 3, 4, 5 ve 6 mm kalınlığına sahip yapıştırılan malzeme kullanılarak oluşturulan tek tesirli yapıştırma bağlantıların, önce statik dayanımları ve daha sonra genel değişken çeki ve tam değişken eğme yorulma özellikleri deneysel olarak incelenmiştir. Yapıştırılan malzeme olarak havacılık sektöründe kullanılan AA2024-T3 alüminyum alaşımı ve yapıştırıcı olarak ise DP460 yapısal ve Araldite 2015 yapıştırıcıları kullanılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre, yapıştırılan malzeme kalınlığı artması ile bağlantıların statik çeki ve eğme dayanımlarının arttığı görülmüştür. Ayrıca yapıştırılan malzeme kalınlığın artması bağlantıların yorulma performanslarına da önemli derecede katkı sağlandığı deneysel olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adhesive bonded joints are used in many engineering applications that is recently the most important areas of use are aerospace and automotive industries. Adhesive joints used in aerospace are generally subject to dynamic loading. It is known that the thickness of the adhesive and adherend material bonded has a significant effect on the damage load of the bond in single lap joints combined with adhesive subjected to dynamic loads. In this thesis, first the static strength and then the fully variable tensile and four-point bending fatigue properties of the single lap bonding joints, which were created using the adherend material with thickness of 2, 3, 4, 5 and 6 mm, were experimentally investigated. AA2024-T3 aluminum alloy used in the aerospace industry as the adherend material and DP460 structural and Araldite 2015 adhesives were used as the adhesive. According to the results of the study, it was observed that as the thickness of the adherend material increased, the static tensile and bending strength of the single lap joints increased. In addition, it has been experimentally obtained that the increase in adherend material thickness contributes significantly to the fatigue strength of single lap joints.